Най-запомнящите се полуфинали на Световно първенство

снимка: Guliver/Getty Images

След изиграването на мачовете от четвъртфиналната фаза на Световното първенство 2014 в Бразилия станаха ясни имената на полуфиналистите в турнира.

Очаква се предстоящите два двубоя да предложат много интересни моменти – главно заради 10-те титли и 11-те загубени финала, които имат общо Германия, Бразилия, Холандия и Аржентина.

Само ден преди началото на тези сблъсъци официалният сайт на Световната футболна централа ФИФА ни предлага петте най-запомнящи се полуфинални срещи в историята на най-големия футболен турнир в света.

Ето и класацията, поместена на официалния сайт на ФИФА:

Световно първенство по футбол 1954Унгария 4:2 Уругвай

Този мач е считан за един от най-великите на Световно първенство. Унгарците, които унищожават отбора на ФРГ с 8:3 в груповата фаза, повеждат с 2:0 срещу действащия шампион Уругвай и почти сигурно се класират на финал. Но два гола на Хуан Холберг за бойките южноамериканци довежда мачът до продължения. Две попадения с глава на Шандор Кочиш, отбелязал 11 гола на турнира, носят победата на унгарците.

„Беше най-красивият мач в моя живот,“ заявява легендата на Унгария Йозеф Божик.

Финалът срещу ФРГ бе загубен от „маджарите“ с 2:3 в пореден невероятен мач.

Световно първенство по футбол 1966Англия 2:1 Португалия

Вдъхновената от „черната пантера“ Еузебио Португалия се представя по невероятен начин на турнира и има шансове за победа срещу Англия.

Два гола на Боби Чарлтън дават на домакините преднина от 2:0 само 10 минути преди края на мача. Еузебио, който е възпиран от вратаря на Англия Гордън Бенкс през целия двубой, отбелязва попадение от дузпа – първи допуснат гол от домакините от началото на първенството. Англичаните издържат, въпреки че са поставени под огромно напрежение в края.

„Това бе най-доброто представяне на отбора в турнира досега,“ казва треньорът Алф Рамзи. Колегата му от Португалия Ото Глория правилно отгатва, че англичаните ще победят Германия на финала: „Англия играе футбол така, като трябва да се играе. Германия разчита на силата.“

Световно първенство по футбол 1970Италия 4:3 ФРГ

Считан от мнозина за „Мача на 20-ти век“. Италианците повеждат още в осмата минута чрез Роберто Бонинсеня, а след това се затварят в защита и издържат до последната минута, когато Уве Зеелер изравнява. Това предизвиква една от най-невероятните размени на голове в продълженията в изтощителната мексиканска жега.

„Бомбардировачът“ Герд Мюлер дава преднина на германците, преди италианците да обърнат резултата чрез две попадения на Луиджи Рива. Мюлер отново отбелязва, но италианците развалят немската радост от гола с попадение на Джани Ривера, донесло им преднината и победата в мача.

Отборът на Италия е толкова изтощен във финала, че Бразилия го разбива с 4:1.

Световно първенство по футбол 1982ФРГ 3:3 Франция (Германия побеждава с 5:4 след дузпи)

Страхотен мач, помрачен от атаката на Харалд Шумахер срещу Патрик Батистон.

Германия повежда с 1:0 след гол на Пиер Литбарски, но Мишел Платини изравнява резултата с гол от дузпа. Французите повеждат с 3:1 в продълженията след две хубави попадения на Мариус Трезор и Ален Жирес. Германците обаче изравняват чрез Карл-Хайнц Румениге и Клаус Фишер. Дузпата на Максим Босис е спасена от нахъсания Шумахер и Хорст Хрубеш отбелязва победно за 5:4.

Французите са по-креативният отбор, но германците са по-находчиви.

Световно първенство по футбол 1998Франция 2:1 Хърватия

Домакините от Франция опровергават критиците си, стигайки до полуфиналите.

Там те срещат много талантливия отбор на Хърватия, който отбелязва първо участие на Световно първенство след разпада на Югославия. Хърватите повеждат с 1:0 с гол на Давор Шукер в началото на второто полувреме, но французите изравняват веднага след това чрез Лилиан Тюрам, отбелязал първо свое попадение с фланелката на националния отбор. Отново Тюрам вкарва за 2:1, като след гола пада на колене и допира пръст до главата си в неверие.

Единственият неприятен момент в мача е симулацията на Славен Билич, която изкарва първия червен картон в карирерата на Лоран Блан, извадил го от финала срещу Бразилия, спечелен с 3:0.