Нафтата изравни Монтана след нова петгеймова драма

снимка: volleyball.bg

Нефтохимик 2010 надигра като гост Монтана с 3:2 (21:25, 25:17, 21:25, 25:20, 15:8 ), във втория мач между двата тима, от финалния плейоф в Суперлигата при мъжете, който се игра пред над 1000 зрители в монтанската зала „Младост“. С този успех бургазлии изравниха серията за титлата - 1:1 победи. Следващите две срещи са в Бургас, като ще се играят на 15 и 17 април в местната зала "Младост".

Сценарият от първия мач бе повторен, като втора поредна петгеймова драма беляза сблъсъка между двата тима, но този път с обратен знак. Съперниците редуваха силни и слаби изяви, а сервисът бе основното им оръжие, като силата и изпълнението му до голяма степен определяше развоя на събитията в геймовете. Отново, както в първия мач гостите от Бургас допуснаха множество грешки, които им костваха важни точки. Домакините пък бяха по-организирания отбор, а Минчо Минчев бе неспасяем, но отличните му изяви не успяха да помогнат за краен успех.

Подкрепяни от многобройните си фенове в залата волейболистите на Монтана стартираха изключително мотивирани. Силна серия от сервис на Александър Симеонов даде преднина за домакините с 5:1. Бургазлии изравниха играта при 12:12, но не успяха да направят обрат. Те допуснаха решителни грешки на мрежата във важните моменти и позволиха на Монтана да дръпне с 23:20. Това бе преломен момент, като домакините спечелиха първия гейм и вдигнаха на крака своята публика.

Във втората част настъпи промяна и  гостите показаха друг облик. Те разбиха посрещането на домакините и започнаха с ударното 8:3. Проблемите на монтанчани се задълбочиха, те не можеха да организират своята атака и на втората почивка Нефтохимик водеше с десет точки разлика - 16:6. Треньорът на Монтана Даниел Пеев потърси промяна, като на мястото на разпределителят Любомир Агончев влезе Делчо Раев. Играта се посъживи, но разликата бе огромна и Нефтохимик спечели частта като изравни 1:1.

Третата част започна равностойно, но отново множество грешки бяха в ущърб на гостите. Особено много непредизвикани пропуски имаше след втората почивка, при която Монтана поведе с 21:17. До края домакините не позволиха на съперника да противодействат, а бургазлии им подариха последната точка в гейма след  поредна загуба на сервис.

Нова доза интрига настъпи в четвъртата част, като нефтохимиците повториха сценария от втория гейм и стартираха с 8:3 в своя полза. Възходящата им линия пък се стовари върху домакините, които поеха ролята на догонващ. Голямата разлика обаче се оказа нестопяема и Нефтохимик спечели четвъртата част, като доведе мача до решителен тайбрек, пише bgvolleyball.com.

В петата решителна част гостите запазиха устрема си и показаха класа и стабилност и добра игра на блокада. Те затрудниха посрещането на съперника, като поведоха с 5:1. Последва успешна серия на Братоев довела до увеличаване на разликата на 10:3. Това свали гарда на домакините, те нямаха сили за противодействие и Нефтохимик спечели тайбрека, а с това и крайната победа.

Реализатор за победата на Нефтохимик стана Валентин Братоев с 22 точки, Ники Николов завърши с 20 точки

За Монтана Минчо Минчев завърши с 16 точки, а Златко Кьосев записа 14 точки.