Надал записа победа №900, но се потруди доста

Рафаел Надал се класира на 1/4-финал на Ролан Гарос след успех 6-3 6-2 7-6(4) срещу Максимилиан Мартерер, като за Краля на клея това е победа №900 в кариерата му. Испанецът доминираше през първите два сета, а в третия срещна по-сериозна съпротива, но в края се наложи. На победителя му предстои мач с Диего Шварцман.

Двубоят започна с допуснат брейк от страна на Надал, който изостана впоследствие 0-2. Световният №1 взе следващите два гейма и изравни, а в петата част неутрализира две точки за пробив – 3-2.

В шестия гейм Рафа дръпна 0-40 и се възползва от първия си шанс, с което подпечата обрата в сета. Испанецът вдигна нивото на вкаран първи сервис и нямаше затруднения до края – 6-3.

Мартерер регистрира само точка в първите два гейма от втория сет – 0-2. Надал караше съперника си да играе от неудобни позиции да корта, направи и няколко успешни излизания на мрежата и се опита да постигне нов брейк.

Двойният пробив дойде в края и Надал поведе 5-2, с което си гарантира по-ранно затваряне на сета и го направи – 6-2.

Матадора стигна до брейкбол в началото на третия сет, но сбърка форхенд от движение – 40-40. Германецът запази самообладание и избегна сценария от втората част, взимайки подаването си, като продължи да се държи и след това – 2-1.

В четвъртия гейм Мартерер поведе 15-40, а на втория  брейкбол Рафа допусна много неочаквана грешка и на опразнен корт изкара форхенд в аут, с което даде аванс от 3-1 на опонента си. Надал не остави германеца да се откъсне в резултата и бързо изравни – 3-3.

Световният №70 впечатли, защото показа, че за по-дълъг период може да бъде равностоен на Рафа и докара развръзката до тайбрек. Там обаче 10-кратният шампион не остави нищо на случайността – 7-6(4).

Малко по-рано през деня Диего Шварцман записа геройска победа, след като навакса пасив от два сета срещу Кевин Андерсън за крайното 1-6 2-6 7-5 7-6(0) 6-2.