Надал подчини Дел Потро след 5-сетов екшън

Рафаел Надал победи Хуан Мартин дел Потро със 7-5 6-7(7) 4-6 6-4 6-4 в гладиаторска битка на Уимбълдън и ще спори за място на финала с Новак Джокович.

Испанският тенисист си осигури първите точки за пробив в срещата, след като в осмия гейм поведе 15-40, но не извлече максимума от ситуацията – 4-4. В края Надал отново притисна опонента си и усилията му този път дадоха резултат – 7-5.

Аржентинецът проби за 5-4 във втория сет и така в десетия гейм сервираше за сета, но направи двойна грешка при 30-30. На точката за пробив солидният бекхенд на Надал влезе в употреба, а Матадора завърши точката с форхенд уинър по правата за 5-5.

Развръзката дойде в тайбрек, в който Кулата от Тандил навакса мини-пробив изоставане, а при 8-7 точки форхендът му закачи филето и стана прекалено неудобен за Надал – 7-6(7).

Дел Потро предимно изграждаше точките си върху бекхенда на противника, като често пъти така си създаваше възможности да завършва на форхенд половината на испанеца. Когато пък Матадора се отдръпваше прекалено много назад, Хуан Мартин търсеше бърза развръзка с излизане на мрежата.

Надал се бе фокусирал изцяло в геймовете, в които вкарва топката в игра, за да може да смогне на темпото и търсеше разнообразие, но в самия край не издържа. Изостана 0-40 не се измъкна – 4-6.

nadal - wim

Световният №1 все пак отново намери верния подход, когато посреща, започна много по-често да се задържа в разиграванията и да кара Дел Потро да се движи. Аржентинецът се изправи пред три поредни брейкбола в петия гейм от четвъртия сет и инкасира пробив – 2-3.

В деветия гейм Рафа пропусна два сетбола от посрещане, което от психологическа гледна точка бе добре за опонента му. Матадора все пак сложи точка малко по-късно за 6-4.

В петия сет и двамата се бореха за всяка точка. Дел Потро се подхлъзна в преследване на безнадеждна къса, а малко по-късно Надал падна сред зрителите на първите редове.

nadal113

de potro

Испанецът нанесе първия удар, след като проби за 3-2, а след маратонски шести гейм затвърди. Въпреки че течеше петият час от мача, нивото бе просто невероятно. В осмия гейм Рафа отрази три брейкбола и покачи на 5-3.

При 5-4 Надал сервираше за мача, поведе 40-30 и взе следващата точка, за да сложи край на един от най-добрите мачове през сезона – 6-4.

Междувременно, Джон Иснър взе битката на бомбардировачите срещу Милош Раонич с 6-7(5) 7-6(7) 6-4 6-3. Американецът ще спори за място на финала с Кевин Андерсън.