Надал отново се оказа твърде голяма хапка за Григор Димитров

Най-добрият тенисист на България Григор Димитров допусна шеста поредна загуба от шест изиграни мача срещу Рафаел Надал, след като днес хасковлията претърпя поражение с 3-6 4-6 от испанеца в 1/4-финален двубой от "Мастърс" турнира в Мадрид.

Димитров за първи път в кариерата си попадна сред осемте най-добри в испанската столица, но днес българинът не успя да се справи с най-добрия играч на червени кортове в историята на тениса.

Двубоят стартира с маратонски първи гейм, продължил около десет минути при сервис на българина. Надал стигна до първите си шансове за пробив, но Григор удържа фронта и съумя да спечели първия гейм в срещата. При 1-1 обаче хасковлията се пропука, допускайки първи пробив в двубоя. Надал набързо дръпна с 0-40, а страхотен бекхенд по диагонала означаваше и ценно предимство в негова полза.

Още в следващия гейм обаче Григор демонстрира характер и върна пробива на нула, но отново допусна колебания при свой сервис и допусна втори пореден пробив на сметката на Матадора.

При 2-3 българинът от своя страна пропиля два шанса да върне пробива за втори път, а при 3-5 Гришо за трети път се пропука при свое подаване. Неуспешен форхенд в мрежата означаваше нов пробив на сметката на Надал, а с това и първата част на сблъсъка.

Вторият сет стартира с по едно разменено подаване, а при 1-1 се стигна и до пробив в полза на българина. Григор допусна обрат от 0-30 до 40-30 за сервиращия Надал, но при последвалото равенство вкара в употреба волето си и взе ценен аванс във втората част. В последствие хасковлията сервира убедително и затвърди осъществения пробив за 3-1.

Последва обаче спад в играта на българската първа ракета, като при 3-2 Григор се пропука за първи път от началото на срещата. Матадора върна пробива и изравни за 3-3, а гневът си хасковлията изкара на своята ракета, която с все сила заби в земята.

При 4-5 Григор Димитров вече сервираше за оставане в двубоя, като именно тук българинът допусна и фатален пробив, който означаваше краен успех в полза на Рафа Надал.

Как се разви двубоят между Григор Димитров и Рафаел Надал:

Първи сет:

1-0 - Маратонски първи гейм, при който българинът имаше геймбол, който обаче не успя да оползотвори при 40-30. Стигна се до равенство, където и двамата тенисисти имаха възможности да сложат точка на спора, а Надал стигна до първите си шансове за пробив. В крайна сметка форхенд на испанеца в аут носи първи гейм на сметката на Григор

1-1 - Рафа също печели първото си подаване в срещата, правейки го далеч по-скоростно спрямо предходния гейм

1-2 - Пробив за испанеца! Григор с лека ръка допуска изоставане от 0-40, а Надал се възползва от втората си възможност за пробив, изправяйки трибуните на крака с фантастичен бекхенд по диагонала

2-2 - Пробивът е върнат! Още в следващия гейм Гришо "връща жеста" и също стига до 0-40 в своя полза, като още при първия брейкпойнт Рафа праща топката в аут, което и възстановява равенството

2-3 - Нов пробив за Надал! Българинът отново е колеблив при свой сервис, което и дава ново предимство на испанеца

2-4 - Григор може да съжалява! Двамата тенисисти продължават да сервират колебливо, като този път българинът стига до няколко шанса за второ връщане на пробива. Надал обаче се измъква от ситуацията и затвърждава пробива

3-4 - Първи спокоен сервис гейм за българина, в който Димитров отпусна само една-единствена точка на съперника си

3-5 - Надал повежда комфортно с 40-0 при свой сервис, като Матадора дава само точка на българския тенисист, доближавайки се на гейм от спечелване на първия сет

3-6 - Трети пробив и сет за Надал! Българинът отново рухва при свое подаване, а неуспешен форхенд дава аванс на испанеца

Втори сет:

0-1 - Спокойно и уверено начало на Матадора, който дава само точка на Григор при първия си сервис гейм за втората част

1-1 - Григор най-сетне се окопитва на свой сервис и този път не допуска пробив, също стартирайки успешно своите подавания

2-1 - Пробив за Григор! Българинът осъществява първия пробив за втората част, като успешно воле му носи ценен аванс срещу Краля на клея

3-1 - Макар и с трудности, пробивът е затвърден! Гришо сам си утежнява живота при свой сервис и допуска да се стигне до равенство, но българинът все пак запазва подаването си и печели изключително важен гейм

3-2 - Бърз гейм на сметката на Рафа, който обаче все още изостава с пробив спрямо своя съперник

3-3 - Жалко! Григор се пропуква за първи път през втория сет, което и позволява на Матадора да върне пробива. От гняв българският тенисист счупи своята ракета

3-4 - Трети пореден гейм на сметката на Надал, който не бърка при свое подаване и повежда във втория сет.

4-4 - Гришо спирата серията на Надал от три спечелени гейма и отново сервира успешно, като сетът навлиза в решаващата си фаза

4-5 - Григор ще сервира за оставане в мача. Надал отново взима подаването си, а евентуален пробив ще означава и краен успех за испанеца

4-6 - За съжаление пробивът е факт, а двубоят за Григор Димитров приключва след форхенд в аут на родната първа ракета