Надал на колене пред Маестро Федерер в Шанхай

Роджър Федерер прекъсна серията от 16 поредни победи на Рафаел Надал и спечели финала на Мастърса в Шанхай с 6-4 6-3. Срещата бе 38-а във великото съперничество между двамата, а балансът на швейцарецът вече е 15-23.

Двамата се срещнаха четвърти път през 2017 г., а успехът е пети пореден за Роджър и му помогна да изравни Иван Лендъл на второто място по най-много трофеи в „Оупън ерата“ с 94 ( Джими Конърс има 109).

Швейцарецът се възползва от възможността от рано да си осигури контрол в първия сет, след като в първия гейм изпусна два поредни брейкбола, но стигна до трети. В следващото разиграване Рафа потърси изненадата с апроуч към бекхенда на съперника, но бе разминат на мрежата с пасинг шот – 1-0, а после опонентът му затвърди с гейм на 15.

Федерер не позволяваше на Матадора да го притисне, разчитайки на началния си удар. 19-крятният шампион от Големия шлем взе шестия гейм с 4 аса за 50 секунди. Малко по-дълги бяха подаванията на испанеца, който все пак до края бе безгрешен, когато вкарва топката в игра.

При 5-4 обаче последната дума имаше ракетата на Маестрото. Роджър дръпна 40-0 и материализира още първия сетбол – 6-4.

Вторият сет започна по-спокойно за подаващите – 2-2. В петия гейм Федерер дръпна 30-15 от посрещане, а в следващата точка реши да атакува мрежата, но волето му не намери целта. При 40-40 Рафа допусна непредизвикана грешка от бехкенд, но с ас отрази. Роджър усети, че моментът е настъпил и с агресивна атака и воле уинър заслужи нов шанс. В последвалото разиграване смени подхода и заложи на сигурно, а Надал изкара бекхенд – 3-2.

Световният №2 подаваше за затвърждаване и не остави  надежди на испанеца, записвайки сервис гейм на нула – 4-2.

19-кратният шампион продължи да сервира безупречно, а в деветия гейм поведе 40-0 от посрещане, носейки си три поредни шампионски точки. Надал спаси първата, но после се пречупи – 3-6.