Набихме участник на Мондиала с гол на Попето

снимка: lap.bg

България се наложи с минималното 1:0 над Саудитска Арабия. Здравият тим на "шейховете" се класира на Мондиала след чудесна кампания в зона Азия и сега е на турне в европа в опит да се аклиматизира за планетарния шампионат догодина.

Срещата се игра в Лисабон на клубния стадион на "Беленензеш".

Единственото попадение заби малко преди края Ивелин Попов с глава. Лидерът на България засече технично центриране и с глава отблизо опъна мрежата на саудитците.

Саудитска Арабия се класира за пети път в своята история на световно първенство, а под ръководството на новия селекционер Едгардо Бауса отстъпи с 0:3 от европейския шампион Португалия, който бе без най-голямата си звезда Кристиано Роналдо преди 3 дни.

Двубоят бе бъде трети в историята между България и Саудитска Арабия. На този етап двата тима имат по една победа. "Лъвовете" губят контрола с 0:1 в Рияд пред 1996 година, а след това печелят с 2:0 през 2010 година в Истанбул с голове на Димитър Рангелов и Валери Домовчийски в края на първата част.

България можеше да поведе още в 6-атаминута. Бодуров центрира хубаво отдясно, но сантиметри разделиха Ивелин Попов от това да засече с глава от непосредствена близост. Мохамед Ал Фатил пък опита да изненада Пламен Илиев от центъра, но вратарят улови отиващата под гредата му топка. В 20-ата минута далечен удар на Ивелин Попов премина до дясната греда. Само 120 секунди по-късно селекцията на Петър Хубчев по чудо не поведе. Спас Делев бе изведен сам срещу вратаря от Георги Костадинов, но ударът му мина до лявата греда. В 44-ата минута саудитите също имаха отлична възможност да отбележат. Николай Бодуров бе на път да сгреши фатално, след като подаде късо с глава към Пламен Илиев. Абу Радиах пресече паса и прехвърли вратаря. Михаил Александров обаче се намеси решително, чистейки от голлинията.

В началните секунди на втората част Мартин Райнов стреля от границата на наказателното поле, но топката минава до лявата греда. Последваха силни минути за Саудитска Арабия. Ал Фатил Мохамед засече от близко с глава центриране от корнер, но Пламен Илиев с блестяща изява изби отиващата под гредата топка. Копие на ситуацията имаше в 59-ата минута, като този път Пламен Илиев спаси по страхотен начин удар на Мувашар Салман. В 64-ата минута Ивелин Попов влезе в наказателното поле и стреля към долния ляв ъгъл на вратата, но топката мина на сантиметри до гредата. В 80-ата минута Мартин Райнов нанесе хубав удар, но вратарят спаси. Андрей Гълъбинов пък засече с глава центриране от корнер, но отново стражът на Саудитска Арабия се справи със ситуацията. Все пак, в 82-ата минута България поведе. Георги Миланов центрира около границата на вратарското поле, където Ивелин Попов засече с глава за 1:0. 120 секунди по-късно Саудитска Арабия остана с човек по-малко. Мансур Ал Харби получи директен червен картон за изключително грубо влизане в краката на Георги Миланов. До края на мача нямаше други интересни моменти и родните национали се поздравиха с победата.

Състав на България: Пламен Илиев, Михаил Александров, Николай Бодуров, Васил Божиков, Антон Недялков, Георги Костадинов, Тодор Неделев, Симеон Славчев, Мартин Райнов, Ивелин Попов, Спас Делев

Резерви: Благой Макенджиев, Александър Дюлгеров, Георги Миланов, Иван Минчев, Александър Тонев, Ивайло Димитров, Александър Цветков, Андрей Гълъбинов

Селекционер: Петър Хубчев

Състав на Саудитска Арабия: У. Али, С. Ал Мувалид, М. Кубрани, М. Ал Фатил, М. Ал Харби, А. Ал Сулайхим, Ал Ал Закан, Н. Ал Муса, С. Мувашар, Т. Ал Джасам, М. Абу Радиах

Резерви: Ал Муса, Бакшвеен, Ал Моашер, Асери, Ал Джасим, Ал Мовалад

Селекционер: Едгардо Бауса