Мощен Юнайтед разсипа Ливърпул и засили Роджърс към изхода (ВИДЕО И СНИМКИ)

снимка: Guliver/Getty Images

Манчестър Юнайтед си отмъсти за тазгодишното поражение с 0:3 от Ливърпул на "Олд Трафорд", като месеци по-късно "червените дяволи" сразиха големия си исторически със същия резултат пред собствена публика в "Театъра на мечтите".

Взимайки своеобразен реванш за тежкото си поражение през месец март, днес футболистите на Луис ван Гаал доминираха изцяло над мърсисайдския тим и заслужено се поздравиха с успех в голямото дерби на 16-ия кръг на английската Висша лига.

Уейн Рууни, Хуан Мата и Робин ван Перси бяха точни за победителите, а феноменални намеси на Давид де Хеа не позволиха на Ливърпул да стигне до поне едно попадение в срещата. Рахийм Стърлинг и Марио Балотели имаха по няколко възможности да отбележат, но този следобед испанският страж на Юнайтед бе непробиваем под рамката на вратата.

Така Манчестър Юнайтед записа шеста поредна победа в английското първенство и събра актив от 31 точки, утвърждавайки се на третото място във временното класиране. Лидер с 39 пункта е Челси, докато вторият Манчестър Сити има 36.

Ливърпул пък продължава да страда под ръководството на Брендън Роджърс. Мърсисайдци записаха седмо поражение през сезона и остават на едва девета позиция в таблицата с актив от 21 пункта, а бъдещето на северноирландския мениджър продължава да бъде обект на множество спекулации и догадки.

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Луис ван Гаал залoжи на схема с четирима защитници, като отново на двата бека се подвизаваха Ашли Йънг вляво и Антонио Валенсия вдясно. На вратата застана Давид де Хеа, а в средата на ариегарда се разчиташе на Джонатан Еванс и завърналия се след лекуване на контузия Фил Джоунс. Майкъл Карик, Хуан Мата и Маруан Фелайни формираха триото в средата на терена, докато Уейн Рууни трябваше да се подвизава на позицията на типичен плеймейкър. Пред капитана в атака бе тандемът Робин ван Перси и Джеймс Уилсън.

Брендън Роджърс този път остави на пейката белгийския вратар Симон Миньоле за сметка на Брад Джоунс, явно разочарован от изявите на досегашния титуляр под рамката. В защита по традиция бяхаа подредени от дясно наляво Глен Джонсън, Мартин Шкъртел, Деян Ловрен и Алберто Морено. По подобие на Юнайтед, Ливърпул също заложи на трима полузащитници – Стивън Джерард, Джордан Хендерсън и Джо Алън, като в атака бе друго трио, изградено от „леки нападатели“ в лицето на Филипе Коутиньо, Рахийм Стърлинг и Адам Лалана. Последният бе титуляр само малко повече от седмица след като счупи две ребра.

Сблъсъкът на "Олд Трафорд" започна със силна игра на Ливърпул, като гостите създадоха и първата възможност за попадение в някоя от двете врати. Мърсисайдци изпълниха статично положение пред вратата на Давид де Хеа, а Мартин Шкъртел за малко не отклони топката в мрежата зад испанския страж. И в последвалите минути Ливърпул продължи да пресира усилено своя съперник, докато Манчестър Юнайтед имаше сериозни трудности в изнасянето на топката.

4127967

Резултатът в "Театъра на мечтите" бе открит след 13 минути игра, когато Манчестър Юнайтед оползотвори първата си реална възможност за попадение. Антонио Валенсия се подигра с Джо Алън и прокара топката между краката му, преди да намери Уейн Рууни с успоредно на голлинията подаване. Кълбото бе засечено от Рууни, който с прецизен изстрел с десния крак матира Брад Джоунс за 1:0.

Минута преди това Рахийм Стърлинг можеше да изведе мърсисайдския тим напред в резултата, но английският национал не успя да преодолее Де Хеа, останал на стрелкова позиция срещу испанския страж на Юнайтед.

В 23' Ливърпул можеше да отговори на предизвикателството, като отново Рахийм Стърлинг бе в основата на всичко по-интересно за Ливърпул в предни позиции. Нападателят на гостите размина Фил Джоунс и отново остана очи в очи с Де Хеа, но и този път изстрелът на таланта бе отразен успешно.

4127970

Три минути по-късно Брендън Роджърс вече бе принуден да извършва и първа принудителна смяна в своя състав, след като Глен Джонсън получи травма и не бе в състояние да продължи. Неговото място бе заето от Коло Туре, който застана на непривичен пост отдясно на защитата.

Постепенно Манчестър Юнайтед започна да установява траен контрол върху топката, докато от първоначалния натиск на мърсисайдци не остана и помен. Футболистите на Луис ван Гаал започнаха да пренасят играта почти напълно в половината на Ливърпул, докато гостите трудно успяваха да организират акция по посока пазената от Де Хеа врата.

4127979

Активната игра на Юнайтед в атака отново даде резултат в 40', когато домакините успяха и да удвоят своята преднина, макар и с известна съдийска помощ в конкретната ситуация. Ашли Йънг центрира добре в наказателното поле на Ливърпул и намери Ван Перси, който с глава отклони към Хуан Мата. Испанецът засече кълбото от близка дистанция и не остави шансове на Брад Джоунс, но повторенията показаха, че ибериецът се намира в положение на засада.

В следващите минути мърсисайдци опитаха да отговорят на получения удар, но удар с глава на Рахийм Стърлинг от близка дистанция не представляваше проблем за Давид де Хеа.

На почивката Брендън Роджърс отново извърши промяна в своя състав, като северноирландецът гласува доверие на възстановения от контузия Марио Балотели. Италианският национал замени Адам Лалана и оглави атаката на Ливърпул през втората част на двубоя.

Втората част започна с възможност за гостите, която обаче бе пропиляна от Джордан Хендерсън. Рахийм Стърлинг центрира отлично от левия фланг на атаката и сложи топката на главата на своя съотборник, но изстрелът на халфа се оказа неточен.

В 51' се стигна до инфарктен момент пред вратата на Манчестър Юнайтед, а груба грешка на Джони Евънс изведе Рахийм Стърлинг очи в очи с Де Хеа. Вместо обаче да реализира от напълно чиста позиция, английският национал отново не успя да преодолее испанеца, позволявайки му да спаси.

Отговорът на Юнайтед не закъсня, а скоро след това "дяволите" разиграха нова добра акция пред вратата на Ливърпул. Уейн Рууни получи добра топка в наказателното поле и стреля с левия крак, но Брад Джоунс плонжира и успя да улови кълбото.

Между 64' и 67' на "Олд Трафорд" стана горещо, а двата тима си размениха по една чиста възможност за попадение. Първо Робин ван Перси стреля в аут след центриране на Алберто Морено, а малко след това единствено реакцията на Давид де Хеа лиши Марио Балотели от първи гол във Висшата лига с екипа на Ливърпул. За пореден път Рахийм Стърлинг предизвика хаос в наказателното поле на Юнайтед, като този път крилото реши да комбинира с оставения непокрит Балотели. Италианецът стреля силно от близка дистанция, но с изумителен рефлекс Де Хеа съумя да парира изстрела, макар и с помощта на напречната греда.

Двадесет минути преди края резултатът в Манчестър стана и класически, а Робин ван Перси покачи на 3:0 в полза на домакините. Хуан Мата проби на скорост в половината на Ливърпул и даде ход на отлична атака, а лоша намеса на Деян Ловрен върна топката в притежане на испанеца. Този път Мата намери Ван Перси на чиста позиция, а холандецът на полупразна врата сложи точка на спора в днешния следобед.

4127995

Постепенно двубоят навлезе в заключителните си десет минути, а Ливърпул вече не играеше за нищо повече от почетен гол. В 82' нова възможност се отвори пред Марио Балотели, но и този път Де Хеа бе беузпречен, парирайки изстрела на италианеца. Малко след това №45 на Ливърпул изкочи очи в очи със стража, но анемичният му удар отново бе спасен.

Минута-две по-късно Робин ван Перси "скри" топката от Туре и стреля прекрасно с левия крак, но Брад Джоунс показа класа и спаси.

И до края на срещата до нови голове в някоя от двете врати не се стигна, а Манчестър Юнайтед заслужено триумфира в сблъсъка, демонстрирайки забележителна ефективност в предни позиции. Ливърпул пък може да съжалява за шансовете, които нападателите на тима пропиляха в днешния ден.