Монтана стигна само до равен с Лудогорец

снимка: БГНЕС

Монтана изпусна да се поздрави с изключително престижна победа над шампиона Лудогорец и първият мач от четвъртия кръг на А група завърши наравно 1:1 във вълнуващ дуел на стадион „Огоста“.

Новакът в елита откри резултата чрез гол с глава на Атанас Илиев още в шестата минута, но в самото начало на второто полувреме Козмин Моци изравни от спорна дузпа. В 53-ата минута пък Лудогорец остана с десетима души на терена след изгонването за втори (пресилен) жълт картон на Сисиньо, а малко по-късно второ официално предупреждение можеше да бъде показано и на Светослав Дяков.

Като цяло срещата след почивката бе равностойна с положения и пред двете врати, но в края по-опасният отбор бе този от Югозапада и само неточният мерник на играчите на Ферарио Спасов и добрите намеси на Владислав Стоянов предотвратиха загубата за Лудогорец.

Така за първи път в историята Монтана избягва поражението от „орлите“, след като бе регистрирал само загуби в предишните четири мача в елита. Монтана вече има 5 точки от 4 кръга, като отново си изпати след пресилена дузпа – преди седмица Литекс стигна до успех с 2:1 със спорен 11-метров наказателен удар, реализиран от Данило Асприя.

Лудогорец събра 7 пункта, но може да бъде доволен от резултата, предвид развитието на двубоя, но през първото полувреме играчите на Бруно Рибейро не бяха достатъчно изобретателни в атака срещу сгъстената защита на домакините.

Въпреки че първата голова ситуация бе създадена от Жуниор Кишада още в третата минута, Лудогорец инкасира първото попадение в срещата 180 секунди по-късно заради видима липса на синхрон между централните защитници Козмин Моци и Георги Терзиев. Борислав Балджийски намери Иван Минчев в наказателното поле отляво, той подаде извън пеналтерията на Християн Попов, чието центриране към вратарското поле бе засечено с глава от Атанас Илиев, който не остави шансове на Владислав Стоянов - 1:0.

Преди това в самото начало Жуниор Кишада с хубав пробив в пеналтерията между двама бранители си освободи позиция за стрелба по диагонала, но прати кълбото на сантиметри от дясната греда на Монтана.

Лудогорец бе близо до изравняване в 18-ата минута, но не преди Владо Стоянов да отрази опасен шут от пряк свободен удар на Асен Георгиев. Малко след изминаването на четвърт час игра обаче Върджил Мисиджан след един от типичните си пробиви по крилото нагласи кълбото на десния си крак и стреля фалцово, но гредата спаси домакините.

В следващите минути Лудогорец отново не успяваше да наложи преимущество и реално не създаваше по-добри положения от тези, до които стигаха домакините чрез своите контраатаки, главно организирани по лявото крило чрез Балджийски. С изключение на няколко разбърквания в наказателното поле на домакините, "орлите" създадоха само едно изгодно положение след гредата на Мисиджан, вдъхновено отново от холандеца.

Той този път центрира от ъгъла на наказателното поле и Марселиньо успя да изпревари защитниците на Монтана, но ударът му с глава от по-малко от пет метра от чиста позиция профуча високо над горната греда.

В началото на втората част на терена се появи едно от новите попълнения на Лудогорец - Лукоки вместо Лукас Саша, което бе втора смяна за Бруно Рибейро след включването на Вандерсон вместо Александър Василев в края на първото полувреме.

Монтана изпусна два добри шанса след центрирания от корнер да увеличи аванса си, а в 48-ата минута съдията Николай Йорданов отсъди лековата дузпа в полза на Лудогорец. След хубав извеждащ пас между защитниците в наказателното поле на Марселиньо, неговият съотборник Кишада имаше шанс да чукне топката, колкото да я прати в аут. Вратарят Христо Иванов излезе да съкрати ъгъла и направи плонж, при което Кишада задържа крака си назад и се постара да има съприкосновение с голкипъра на домакините.

Козмин Моци бе точен от бялата точка и рано-рано Лудогорец изравни в началото на второто полувреме - 1:1.

В 53-ата минута Сисиньо бе изгонен за пресилен втори жълт картон за нарушение при борба за висока топка с Балджийски, с което "орлите" останаха с човек по-малко. Секунди по-късно Светослав Дяков, който също бе с жълт картон, спря с нарушение опасна контраатака (отново на Балджийски), но реферът не изгони и него, въпреки че може би имаше повече основания.

След червения картон мачът стана двуостър, а в 61-ата минута Станислав Генчев отдясно подаде към средата за Иван Минчев, чийто остър удар обаче мина на сантиметри покрай гредата на "препарирания" Владо Стоянов.

Последваха по-спокойни минути без положения за гол, преди в 75-ата Владислав Стоянов да направи блестяща намеса, с която да опази равенството. Пашов центрира отдясно и резервата Поплатник с глава прати кълбото в долния ъгъл, но стражът на Лудогорец отрази.

До края на срещата Монтана имаше още няколко опасни удара, които не провокираха намеси от страна на Стоянов и крайният резултат остана 1:1.