Меси и Неймар извисиха Барса в рекордния мач на Браво

Лидерът в Примера Дивисион Барселона записа шеста победа от седем изиграни мача до момента, след като днес "лос кулес" спечелиха с 2:0 гостуването си на Райо Вайекано на "Вайекас".

Лионел Меси и Неймар се разписаха в разстояние на само минута през първата част, което и се оказа достатъчно за гостите, за да си тръгнат с трите точки. Отборът на Райо доигра срещата и с десет души, след като Хорхе Морсильо бе изгонен с втори жълт картон след точно час игра.

Събитието на вечерта обаче определено бе рекордът, който чилийският страж на Барселона Клаудио Браво постави. Новият вратар на каталунците записа седма поредна "суха мрежа" от началото на кампанията, с което и той подобри рекорда на Педро Артола за най-много записани минути без допуснат гол в първенството на Испания.

Така Барселона събра актив от 20 точки и остава едноличен лидер в Примера, разполагайки с аванс от четири пункта пред втория Валенсия. Трети с 14 точки е шампионът Атлетико Мадрид, който по-рано днес загуби именно от "лос че" при визитата си на "Местая".

Луис Енрике направи някои ротации в своя стартов състав, като на резервната скамейка останаха Жорди Алба, Хавиер Масчерано, Иван Ракитич и Педро. Жереми Матийо започна на позицията на ляв бранител, докато Жерар Пике и Марк Бартра отново действаха в сърцето на отбраната. Серхио Бускетс, Шави и Андрес Иниеста започнаха в средата на терена, докато младият Мунир Ел Хадади получи доверие да атакува в компанията на Лионел Меси и Неймар.

Райо Вайекано разчиташе на Лео Баптистао в ролята на острие, докато Алберто Буено трябваше да подпомага бразилеца от втора позиция. Гаел Какута и Лика също трябваше да притесняват каталунската отбрана, действайки по двата фланга в схемата на наставника Пако Хемес.

Първият по-добър шанс за някой от двата отбора бе в полза на домакините, които можеха да открият резултата след осем минути игра на „Вайекас“. Алберто Буено отправи коварен удар по земя в очертанията на вратата, но стражът на „лос кулес“ Клаудио Браво се разтегна и с една ръка успя да спре топката.

4117033

Каталунците отговориха в 15', когато Лионел Меси пропусна стопроцентов шанс да открие резултата в полза на Барселона. Аржентинецът получи подаване от Неймар и остана очи в очи с Тонио, но стреля право в тялото на противниковия вратар.

В 31' четирикратният кавалер на Златната топка все пак вкара кълбото в мрежата, но попадението на Меси бе отменено поради засада.

Домакините се сгромолясаха между 35' и 36', когато Барселона отбеляза две бързи попадения във вратата на Тонио.

4117032

Първо Лионел Меси получи подаване зад защитата от Пике и технично прехвърли Тонио, а минута по-късно Неймар удвои аванса на каталунците. Бразилският национал получи добър пас от Мунир и с техничен изстрел в противоположния ъгъл остави Тонио парализиран за 0:2.

Три минути преди почивката Мунир Ел Хадади допусна груба грешка, като талантът на Барса бе главният виновник резултатът вече да не е класически в полза на гостите. Мунир и Неймар останаха изцяло сами срещу стража на Райо, като изглеждаше лесно младокът да подаде на празна врата на бразилския си съотборник. Вместо това обаче Мунир предпочете да финтира Тонио, което и в крайна сметка завърши без резултат за „блаугранас“.

На почивката Пако Хемес извърши две промени в своя състав, с което наставникът на Райо ясно показа, че не смята да се примирява с негативния резултат за неговия тим.

4117031

В 58' домакините не бяха далеч от намаляване на резултата, но отново рекордьорът в днешния ден Клаудио Браво се показа на висота. Лео Баптистао бе изпуснат от отбраната на Барса и стреля силно с десния крак, но чилиецът успя да избие кълбото в корнер.

Минута по-късно отборът на Райо остана и с човек по-малко на терена. Хорхе Морсильо влезе грубо в краката на Неймар и заслужено получи втори жълт картон в срещата, оставяйки своите съотборници с човек по-малко на терена.

В 65' каталунците пропуснаха отличен шанс да решат всичко в сблъсъка. Жереми Матийо се включи по левия фланг на атаката и центрира в пеналтерията на Райо, но Лионел Меси с неудобния си десен крак не успя да изпрати кълбото в мрежата. В 71' Меси намери резервата Иван Ракитич на стрелкова позиция, но хърватинът стреля право в обсега на Тонио, който успешно блокира.

4117030

До края на срещата Барселона вече доиграваше срещата, докато играчите на Пако Хемес нямаха съпротивителни сили, останали с човек по-малко на терена. Марк Бартра за малко не направи резултата класически след изпълнение на корнер, докато удар на Лео Меси премина над гредата. Резервата Сандро Рамирес също можеше да се разпише, но нападателят се засуети в пеналтерията на Райо.

Минута преди края Шави стреля опасно от пряк-свободен удар, но топката кацна върху горната част на мрежата. Още един шанс се откри и пред Лионел Меси, но и този път Бълхата пропусна, изпращайки топката в аут.