Матей Казийски загуби финала на Световното

снимка: fivb.org

Руският тим Белогорие (Белгород) за пръв път в историята спечели титлата на Световното клубно първенство по волейбол за мъже, което завърши в Бразилия.

На финала Белогорие победи катарския клуб Ал-Раян с 3:1 (16:25, 25:21, 25:21, 25:15) гейма. Срещата се игра пред близо 4 хиляди зрители и продължи 94 минути. За тима на Ал-Раян игра българинът Матей Казийски, който завърши с 13 точки.

Най-резултатен беше кубинецът Роберланди Симон със 17 точки. За победителите Георг Гроцер и Дмитрий Мусерски записаха по 18 точки.

"Това е историческо постижение за катарския волейбол, а също и за този спорт в Азия. Ние загубихме от един силен отбор", коментира старши треньорът на Ал-Раян Игор Арбутин.

Блокировачът на Бологорие Дмитрий Мусерски беше избран за най-полезен играч на шампионата. В идеалния отбор бяха избрани Матей Казийски (Ал-Раян), Сергей Тетюхин (Белогорие), Рафаел де Оливейра (Ал-Раян), Уолъс де Соуса (Крузейро), Роберланди Симон (Ал-Раян), Хосе Сантос Джуниор (Сан Хуан) и Алан Домингос (Ал-Раян).

Бронзовите медали спечели аржентинския Сан Хуан, който в спора за третото място се наложи над Крузейро (Бразилия) с 3:2 (25:17, 31:29, 23:25, 16:25, 15:13) гейма, посочва БТА.