Малтийските рицари удържаха геройска победа в Армения

Аутсайдерът в нашата група B на световните квалификации за Мондиал 2014 в Бразилия - Малта, записа една от най-славните страници в историята с изненадваща победа с 1:0 при гостуването си на Армения, като по този начин уби и без това илюзорните надежди на домакините за нещо повече от предпоследното място в групата.

Малтийските рицари откриха резултата с попадение на един от малкото професионални футболисти в състава си - Майкъл Мифсуд, който порази вратата на домакините още в 8-ата минута.

След това скромният тим на островитяните геройски удържа атаките на арменците, които създадоха много положения, но до края на мача нито едно от тях така и не доведе до гол и така домакините трябваше да се примирят с унизителна победа от 156-ия в ранглистата на ФИФА Малта.

В първия мач помежду им в Малта, отборът на Армения се поздрави с успех със същия резултат - 1:0. За малтийците това пък бе въобще втората им победа в световни квалификации след тази над Естония преди 10 години (1993).

Така островитяните завоюваха първи точки в група В с едва втория си гол от началото на квалификационната кампания. Така те се изравниха с Армения. Лидер в групата е Италия с 13 точки и мач с третия Чехия (8 т.) тази вечер, Дания е на четвърто място с 6 пункта, а България заема втората позиция с актив от 10 точки, но и мач повече от останалите (без Малта).

Възпитаниците на Любо Пенев, които преди няколко дни ни зарадваха с две чудесни победи в азиатско турне, включващо спаринги с Япония (2:0) и Казахстан (2:1), почиват през юни, а следващите им мачове в квалификациите са през септември - гостувания на Италия и Малта, които в първия мач "лъвовете" разгромиха с 6:0.