Мадрид се кланя на баските

Истинска ерес в Испания - Мадрид се поклони на баски! Вестниците от столицата „Марка“ и „Ас“ засипаха с похвали Атлетик, който отне мечтата на „Барселона“ за втори път след 2009-а да спечели 6 трофея. След 31 години чакане баският тим най-накрая ликува с купа - след 1:1 на „Камп Ноу“. Три дни по-рано Атлетик отвя Барса с 4:0 на своя земя.

"Атлетик е супершампион“, пише в. „Марка“, публикувайки огромна снимка на радващия се голмайстор Аритс Адурис. „Адиос на шестте“, допълва в. „Спорт“. „Загуба със скандали“, обобщава в. „Мундо Депортиво“. А в опит да покаже пренебрежение към двубоя мадридският „Ас“ отделя цялата първа страница на новия договор на Серхио Рамос с Реал.

Загубената купа хвърли много гняв срещу един от любимците на Каталуния - бранителя Жерар Пике. Гаджето на Шакира получи червен картон за разправия със съдията в началото на второто полувреме при резултата 1:0. „Ще разстрелям майка ти, която е курва“, изригнал Пике към арбитъра.

„След този момент можехме само да поздравим Атлетик за успеха“, каза треньорът Луис Енрике. „Няма оправдание да получи такъв картон, въпреки че съдията сбърка много“, добави колегата в отбраната Дани Алвес, който бе доста слаб в първия мач и виновен за два от головете.

e44dff93-7c41-65a7-04ba-701ddc62c9e0

Барса най-накрая си намери своя екзекутор. Ветеранът Адурис изравни за 1:1, а в първия дуел заби 3 гола. Каталунците откриха резултата чрез Лео Меси, но чак в 43-ата мин. „Трябваше да вкараме още един гол през първото полувреме, за да ги поставим под по-голямо напрежение - коментира Луис Енрике. - Платихме тежка цена от мача за суперкупата на Европа срещу „Севиля“ (5:4) в Тбилиси.“

Атлетик стигна до двубоя с Барселона, без да е спечелил Кралската купа. На финала баските паднаха с 1:3 от каталунския гранд и участваха в мачовете като финалисти.