"Лъвовете" взеха сладък реванш от Германия насред Франкфурт

снимка: SPORTA.BG

България победи с 3:1 Германия в третия си мач от група D на турнира от Световната лига във Франкфурт.

Така „лъвовете" взеха частичен реванш за загубата, която претърпяха от Бундестима в София преди няколко седмици в олимпийската квалификация за игрите в Лондон.

Българите показаха, че са по-стойностния тим и надиграха своя противник. Волейболистите на Радостин Стойчев поведоха с 2:0 и въпреки че позволиха на домакините да вземат третия гейм се поздравиха с крайния успех след драматичен обрат в четвъртия.

Най-резултатен за българите бе Цветан Соколов с 24 точки (6 блока и 4 аса), а Матей Казийски и Тодор Алексиев добавиха съответно 21 (1 блок и 5 аса) и 12 (1 блок и 1 ас).

За германците Георг Грьоцер направи 22 точки (2 блока и 3 аса), а Макс Гюнтер се отчете с 15 (7 блока).

Успехът ще даде самочувствие на Радости Стойчев и неговите волейболисти, които се прибират в България, за да се готвят за решителната олимпийска квалификация между 8 и 10 юни в София, където се изправят срещу тимовете на Франция, Египет и Пакистан.

Двубоят във Франкфут започна по най-добрия начин за България - с ас на Матей Казийски. „Лъвовете" бързо дръпнаха с три точки, а първата техническа пауза дойде след точка директно от сервис на Тодор Алексиев при 8:4. След подновяването на играта обаче немците завършиха своята атака в аут и това накара треньорът им Витал Хайнен да поиска прекъсване.

Няколко добри изяви на героя за германците от двубоя между двата тима по-рано този месец в София Георг Грьоцер позволи на домакините да изравнят резултата - 10:10. Веднага след това обаче нашите отново взеха инициативата и при 15:13 в полза на България Хайнен взе второто си прекъсване. Това обаче не донесе промяна и след атака на Тодор Алексиев 16-та точка бе факт.

След втората техническа пауза последваха два последователни аса на Цветан Соколов за 18:13, най-голямата разлика в полза на България през първия гейм. Немците обаче не се предадоха и успяха да стопят дистанцията само до точка при 20:19, а след като Теодор Тодоров прати топката в аут и да изравнят 21:21. След това обаче Цветан Соколов направи блок на Грьоцер, а Матей Казийски реализира два аса и се стигна до гейм бол в полза на „лъвовете" при 24:21. Денис Калиберда намали на 22:24 и Радостин Стойчев взе прекъсване, след което Цветан Соколов заби по диагонала и България поведе с 1:0 гейма.

Втория гейм отново започна добре за българите, които поведоха набързо с 4:0. Наставникът на немците поиска прекъсване, но и след него по-добрата игра на България се запази и първата техническа пауза в този гейм дойде при 8:4. След нея разликата набъбна на цели шест точки до 14:8, а след като Грьоцер би в аут за 15:9 Витал Хайнен го извади от полето заедно с Лукаш Кампа и на тяхно място пусна Патрик Щоервалд и Йохен Шьоопс. В последвалото разиграване Георги Братоев направи успешен единичен блок и така се стигна до 16:9.

След прекъсването домакините намалиха до 16:12. Последваха три успешни български блокади и немският наставник взе поредното си прекъсване при 19:13. Последва обаче нова точка за България след блок на Теодор Тодоров и актива на „лъвовете" набъбна ба цели 7 точки. В края на гейма германците успяха да намалят разликата до две - 22:20, но три точки на Цветан Соколов донесоха успеха в гейма за България - 25:21.

Немците обаче очевидно нямаха намерение да се предават и в началото на третия гейм пуснаха на полето състава, с който надиграха България в София. Георг Грьоцер се разигра и наниза няколко точки подред, а Германия поведе със 7:3. Първата техническа пауза отново дойде при 8:4, но този път в полза на домакините. След прекъсването разликата нарасна до 6 точки - 6:12, но нашите успяха да намалят до 9:12. Въпреки това немците записаха три безответни точки и макар че Теодор Тодоров направи 10-та точка за България, Макс Гюнтер доведе нещата до 10:16 за домакините.

След прекъсването резултатът стана 10:18 и Радостин Стойчев като че ли започна да мисли за четвъртия гейм. Наставникът на България взе прекъсване, а волейболистите му намалиха разликата до 5 точки, след като Тодор Алексиев завърши с точка едно изключително дълго разиграване за 15:20. „Лъвовете" обаче не успяха да скъсят дистанцията повече и немците взеха гейма с 19:25.

След като намалиха резултата германците започнаха уверено и с два успешни блока срещу атаки на Цветан Соколов поведоха с 2:0. Тодор Алексиев намали на 1:2 след хитро отиграване, но българите позволиха на противника да дръпне с цели четири точки при 2:6. Техническото прекъсване за четвърти пореден път дойде при 4:8, а след него разликата стана 5 точки в полза на Бундестима - 5:10. Българите постепенно започнаха да намаляват разликата и се стигна до 12:15. Маркус Пол обаче пусна една лека топка и позволи на своите да отдъхнат при 4 точки аванс на техническото прекъсване.

След това Матей Казийски заби мощно по правата над блокадата, а след това направи ас и преднината на немците стана два пункта. Домакините на няколко пъти успяваха да дръпнат отново с 4 токи, а нашите да ги намалят до 2, а при 16:20 Радо Стойчев взе прекъсване, след което българите наваксаха изоставането си след серия от 6:2 и така стигна до равенство - 22:22. Матей Казийски вкара 23-та точка за България и въпреки че Бьоме изравни, Братоев излъга немците и даде на тима си възможност да затвори мача. Нашите се възползваха още от първия опит и триумфираха след 25:23 и 3:1 в третия си двубой във Франкфурт.