Лукойл започна със загуба в Еврочалъндж

Българският вицешампион Лукойл Академик допусна загуба в първия си мач от група "В" на европейския клубен турнир "Еврочалъндж", след като отстъпи пред гостуващия Кьорменд (Унгария) със 75:80 точки.

Домакините бяха близо до успеха, след като водеха в последните минути на мача, но не успяха да се възползват от това. Възпитаниците на Йовица Арсич изиграха силна първа част, която спечелиха с 24:14, но играта им не вървеше през вторите 10 минути и на почивката те губеха с 15 точки разлика - 38:43.

След подновяването на мача унгарците поведоха със 17 точки - 38:45, но домакините не се предадоха. В края на третата част тройка отбеляза Крис Минков, а българите намалиха на 54:60 след 30 минути. В началото на последната четвърт Чарлс Томас вкара кош, за да направи 56:60, а малко по-късно реализира тройка за 60:62. Последва нова тройка на Крис Минков за 63:63 6:57 преди сирената.

След успешна далечна стрелба на Морис Къри вицешампионите на България поведоха с 66:65, но веднага след това допуснаха кош. Играта продължи да бъде равностойна. След забивка на Крис Минков "студентите" взеха аванс със 72:69, а след това Къри реализира три наказателни удара за 75:71 1:40 минути преди края.

Чаба Ференц вкара тройка за Кьорменд 72 секунди преди сирената, а Раян Ричардс направи 76:75 за гостите. В следващата атака домакините не успяха да отбележат кош, а 14.7 секунди преди края губеха със 75:78 след два наказателни удара на Марко Попадич.

Последваха две неуспешни стрелби за Лукойл Академик, за гостите Ференц реализира два фаула и така унгарците стигнаха до успеха с 80:75 точки. За Лукойл Академик се отличиха Чаркс Томас с 33 точки и 8 борби, Крис Минков и Морис Къри добавиха по 14 точки. За гостите най-полезни бяха Раян Ричардс с 28 точки и 7 борби, Уолтън Лемън и Чаба Ференц завършиха с по 20 точки.

В следващия си мач от турнира Лукойл Академик гостува на Тарту Рок (Естония) на 11-и ноември.

"В последната част имах чувството, че контролирахме играта, но в края пропуснахме кошове, а и много фаулове не реализирахме. Може би имаше повече напрежение, защото в първи мач в турнира", коментира наставникът на Лукойл Академик Йовица Арсич.

"Ние спечелихме, защото имахме късмет. Поздравявам играчите си, защото те се бориха докрай", заяви старши треньорът на Кьорменд Анте Перица.