Лукойл срази Левски в деня на Тодор Стойков

Баскетболният шампион на България Лукойл Академик спечели днешното дерби с Левски от 17-ия кръг на Националната баскетболна лига.

"Студентите" се наложиха с 80:77 (21:18, 19:23, 18:20, 22:16) над големия си съперник, с което и нанесоха общо пета загуба на "сините" от началото на сезона. Лукойл Академик остава и лидер в първенството с актив от 29 точки на сметката си.

Преди мача се състоя и церемонията по изваждането на екипа с номер 15 на голямата легенда на Лукойл Академик Тодор Стойков.

Двубоят между Лукойл и Левски оправда репутацията си на дерби, като сблъсъкът бе повече от оспорван.

В средата на третата част Левски поведе с 58:49, но след това Лукойл намали пасива си на 58:61. В началото на последната четвърт домакините стигнаха до обрат - 66:65 и до края удържаха аванса си.

Най-добър за "студентите" днес бе Божидар Аврамов с неговите 19 точки, 5 борби и 4 асистенции. Кристофър Дън добави 16 точки и 5 асистенции, докато Юре Лалил допринесе с още 15 точки за крайния успех.

Най-резултатен в срещата бе баскетболистът на Левски Лайънъл Чалмърс с 23 точки, които обаче не достигнаха на "сините" за краен успех. 16 точки отбеляза Майк Уилкинсън, а с 14 точки се отчете Павел Иванов.

След двубоя наставникът на Лукойл Димитрис Галанис посвети победата на легендарния Тодор Стойков.

"Победата беше много важна и за мен беше чест да бъда треньор на Лукойл Академик в този мач. Искаме да посветим тази победа на Тодор Стойков", коментира той пред TV7.

Треньорът на гостите Константин Папазов пък изрази претенции по адрес на съдийството в двубоя.

"Миро Томов ограби Левски и развали празника. Без да съм гледал записа. Днес има празник тук, затова има нещо хубаво в загубата на Левски", изригна Тити след поражението.