Лукойл Академик с инфарктна победа за старт във ФИБА Къп

Лукойл Академик се наложи със 73-70 над Динамо Тбилиси в първи мач от група Е на ФИБА Къп. В зала "Универсиада" Лукойл загуби солиден аванс от 14 точки и накрая изстрада успеха си, като имаше и късмет в последната атака на гостите, която можеше да прати мача в продължение.

Плановете на Шарон Друкер не сработиха много успешно в началото на двубоя и само Клентън намираше път към коша в първите минути. Първата четвърт обаче завърши с отлична серия от 10-0 за Академик, обърнала нещата от минус пет до плюс пет точки в тяхна полза.

Въпреки че Динамо остана без кош от игра невероятните над 10 минути, само с изпълнение на фаулове грузинците успяха да останат в мача. Лукойл също бе изключително слаборезултатен във втората част, но след няколко успешни атаки на Божидар Аврамов и Павлин Иванов се оттегли със 6 точки аванс на почивката.

Второто полувреме бе доста по-обещаващо за Лукойл и в средата на периода най-после след тройка на Далтън Пепърбългарският шампион взе двуцифрена преднина.

Лавел Бойд бе единственият, който държеше Динамо в мача, но защитата на Академик изглеждаше стабилно. Пепър напусна с травма в края на третата част, а оттам като че ли стартира и обратът.

Съставът от Тбилиси изигра отлична четвърта четвърт, в която наниза 24 точки, и поведе за първи път след началото на двубоя при 68-69.

Фамозна забивка на Динамо даде самочувствие на гостите да търсят победата докрай, но след като проспа пореден мач, Антъни Рафа се оказа печелившият коз за Лукойл.

Божидар Аврамов с три фаула върна нещата в полза на българския отбор, а Рафа с тройка и открадната топка даде нов аванс на домакините.

Фаул в нападение на Кийт Клентън обаче позволи една последна атака за Динамо, при 73-70, и грузинците изстреляха не една, не две, а цели три тройки, но не успяха да докарат нещата до продължение.

Бойд вкара 21 за Динамо, а Леван Пацация добави 20.