Лудогорец удари Левски и се протегна към титлата (ВИДЕО)

снимка: БГНЕС

Лудогорец направи най-сериозната си заявка за спечелване на пета поредна титла на България, след като победи с 2:1 основния си конкурент за първото място – Левски – в голямото дерби на А група.

Пред около 9 хиляди зрители на стадион „Лудогорец Арена“ домакините излязоха победители в най-дългоочаквания мач през сезона. Резултатът бе открит още в третата минута от Вандерсон, който бе изведен на чиста позиция от Марселиньо и с техничен удар по диагонала се разписа за 1:0.

Първото полувреме се проведе на доста ниско темпо и това се оказа единствената опасна ситуация, с изключение на шут от пряк свободен удар на Натаниел в 42-ата, който мина на сантиметри от гредата.

Марселиньо от пряк свободен удар в 55-ата минута с помощта на рикошет преодоля Йоргачевич за 2:0. В 72-ата Козмин Моци с изключително груб и ненужен фаул срещу Прохазка си заслужи директен червен картон, с което Левски пое инициативата.

Именно Прохазка в 81-ата минута реализира почетното попадение в актива на „сините“ след разбъркване в наказателното поле при изпълнение на корер.

След изиграването на 26-ия кръг Лудогорец вече събра 39 точки – 8 повече от Левски, който се смъкна на трето място в класирането, след като Берое спечели с 3:1 над Пирин в събота и се извиси с 33 на втора позиция.

Началото на срещата бе посветено на починалата легенда Трифон Иванов, като феновете преди първия съдийски сигнал го почетоха в аплодисменти, както и в третата минута.

В петата домакините избухнаха и стигнаха до гол с първата си атака - Прохазка загуби топката в средата на терена и тя бързо бе пратена към Жуниор Кишада. Бразилецът много технично изведе в коридор сънародника си Вандерсон, който от шест-седем метра по диагонала вляво прониза мрежата на Боян Йоргачевич.

През първите 20-ина минути и двата тима не създадоха нито едно положение освен ранния гол. Играта бе предимно твърда, нервна и без особени технически достойнства, като преобладаваха единоборства.

Едва в 31-ата минута Левски направи интересна комбинация с две подавания, за да отправи Венцислав Христов първия удар в актива на "сините", но той бе твърде неточен и мина на повече от пет метра встрани от гредата.

Левски организира и първата си акция от игрова ситуация в 39-ата минута, като отново с няколко бързи паса топката стигна до Христов, но той не се възползва от пространството пред себе си. Вместо това нападателят забави атаката и тя се разгърна на другия фланг, но завърши с крайно неточен изстрел на Мехди Бурабия от 20-ина метра.

В 41-ата минута Натанаел от пряк свободен удар застраши вратата на Боян Йоргачевич, но сантиметри разделиха топката от гредата, а и стражът на Левски усети ъгъла.

В 52-ата минута Левски отправи първия си точен изстрел в срещата, дело на Роман Прохазка от десния ъгъл на наказателното поле, но кълбото попадна право в ръцете на стража на "сините".

180 секунди по-късно Лудогорец стигна до втои гол, след като Марселиньо изпълни пряк свободен удар малко пред наказателнот поле и след рикошет кълбото заълга Йоргачевич, за д се оплете в мрежата му - 2:0.

В 72-ата минута Козмин Моци направи изключително грубо нарушение с бутоните напред в краката на Роман Прохазка - съдията Никола Попов първоначално му показа жълт картон, но след оказаната медицинска помощи след консултация със страничния реши да изгони директно румънския бранител.

В 81-ата минута Левски материализира оказания натиск и стигна до попадение, с което да върне интригата. След изпълнение на корнер се стигна до сериозно разбъркване в пеналтерията, като топката се озова в Роман Прохазка, който майсторски се завъртя и отблизо разстреля Владо Стоянов за 2:1.

Въпреки инертния и стихиен натиск в последните мигове, "сините" не стигнаха до изравняването и трябваше да се примирят с поражение, което ги отдалечи на 8 точки от върха.