Лудогорец обърна десет от Ботев и грабна Суперкупата

Шампионът на България Лудогорец триумфира за втори път в историята си със Суперкупата на страната, след като тази вечер "орлите" осъществиха пълен обрат срещу Ботев Пловдив за крайното 3:1 на ст. "Лазур" в Бургас.

На почивката "канарите" имаха гол аванс след попадението на Милен Гамаков, но изгонването на Александър Колев в самия край на частта преобърна напълно развоя на сблъсъка. Младият нападател на Ботев опита да спечели дузпа в наказателното поле на Лудогорец, но вместо това получи втори жълт картон от рефера Николай Йорданов.

След почивката влезлият като смяна Върджил Мисиджан възстанови равенството, а Марселиньо изведе "орлите" напред пет минути преди края. В добавеното време новопривлеченият Юнес Хамза отбеляза първия си гол с екипа на Лудогорец, разписвайки се именно срещу бившия си клуб.

Така Лудогорец триумфира със Суперкупата на България за втори път след 2012 година. През миналото лято "орлите" също излязоха в спор за трофея, но загубиха от Берое след изпълнение на дузпи на националния стадион "Васил Левски". Лидер в класацията по брой спечелени отличия е ЦСКА с четири трофея.

Треньорът на "орлите" Георги Дерменджиев заложи на почти всичко най-добро, като Владислав Стоянов започна очаквано под рамката на вратата. Александър Василев, Козмин Моци, Александър Александров и Жуниор Кайсара стартираха в отбрана, докато капитанът Светослав Дяков и Христо Златински оформиха двойка вътрешни халфове в схемата на Лудогорец. Марселиньо отново започна зад централния нападател Роман Безяк, докато Даниел Абало и Михаил Александров трябваше да атакуват през двата фланга. Привлеченият именно от Ботев Юнес Хамза седна на резервната скамейка на разградчани.

4107353

Велислав Вуцов заложи на дуото Александър Колев - Мариян Огнянов в предни позиции, като в близост до двамата трябваше да оперира Цветелин Чунчуков. Лъчезар Балтанов, Йордан Христов и Милен Гамаков стартираха в средната линия, а Филип Филипов, Пламен Николов, Росен Колев и Лазар Марин бяха подредени в отбрана пред вратаря Адам Стаховяк.

4107351

Двубоят на "Лазур" стартира двуостро, като и двата тима не се притесняваха да поглеждат към вратата на своя съперник. Още в 6' пред вратата на Лудогорец стана напечено, след като Мариян Огнянов центрира в наказателното поле, а Владислав Стоянов бе принуден да отразява изстрела с глава на Александър Колев.

Четири минути по-късно "канарите" отново бяха по-близо до гола, но единствено голямата класа на Стоянов лиши Ботев от откриване на резултата. Цветелин Чунчуков бе изпуснат от отбраната на "орлите", а мощният удар на младока бе зрелищно спасен от националния вратар. В 14' Лудогорец опита да отговори чрез Михаил Александров, но ударът на крилото не бе точен.

4107350

Добрата игра на Ботев все пак даде резултат в 18', когато пловдивският тим съумя да открие резултата на "Лазур". "Канарите" изпълниха по отличен начин статично положение пред вратата на Лудогорец, което принуди Владислав Стоянов да плонжира, отбивайки топката. Стажът на "орлите" обаче я подари на Милен Гамаков, който на празна врата нямаше проблем да отбележи - 0:1.

Както и можеше да се очаква, шампионите светкавично погледнаха към пазената от Стаховяк врата, а още в 23' Лудогорец можеше да изравни. Марселиньо изведе Дани Абало очи в очи с полския страж, но испанецът стреля право в тялото на вратаря. Минути след това Марселиньо взе нещата в свои ръце и прехвърли Стаховяк, но Росен Колев от самата голлиния успя да изчисти.

Постепенно се стигна до заключителните минути на първата част, когато реферът Николай Йорданов вдигна два бързи жълти картона на нападателя на Ботев Александър Колев. Първо младокът бе предупреден за нарушение срещу Жуниор Кайсара, а минутки след това бе и изгонен от игра. Колев се опита да си спечели дузпа в пеналтерията на "орлите", но Николай Йорданов не се хвана на въдицата. В последствие футболистът явно каза нещо на съдията, което и доведе до изгонването му. Това предизвика протестите на футболистите в жълто-черно и наставника Велислав Вуцов, които обградиха рефера след края на първата част.

На почивката наставникът на Лудогорец Георги Дерменджиев извърши две промени в своя стартов състав, като Върджил Мисиджан зае мястото на неубедителния Дани Абало, докато получилият травма Александър Александров бе заменен от Теро Мантула. Втората част обаче започна с шанс за Ботев, след като още в 48' Цветелин Чунчуков за малко не матира Владислав Стоянов с отличен удар от средна дистанция.

В 53' обаче Лудогорец се възползва от численото си предимство на терена, а влезлият преди минути Върджил Мисиджан възстанови равенството на "Лазур". Центриране по земя на Марселиньо бе проспано от отбраната на Ботев, което позволи топката да достигне до Мисиджан. Холандецът "замрази" бранител на "канарите" с прекрасен финт и останал очи в очи със Стаховяк насочи топката право под напречната греда - 1:1.

4107352

В 62' Ботев получи добра възможност отново да излезе напред в резултата, но Мариян Огнянов не успя да отбележи от перфектна позиция при изпълнение на пряк-свободен удар. Малко след това Георги Дерменджиев погледна към пейката и включи в игра новото попълнение Юнес Хамза, който замени Роман Безяк. Именно Хамза можеше да доведе нещата до пълен обрат, но Стаховяк успя да спаси силния удар на тунизиеца.

В края на двубоя Лудогорец натисна своя съперник, който изпитваше все по-големи трудности с човек по-малко на терена. В 84' Върджил Мисиджан можеше да се превърне в пълен герой за "орлите", но холандецът не успя да отбележи очи в очи с Адам Стаховяк. Грешката на "лалето" все пак бе поправена от Марселиньо, който едва минута по-късно реализира за 2:1 и доближи Лудогорец до трофея. Бразилската перла на "орлите" засече с глава центриране в пеналтерията на Ботев и доведе нещата до пълен обрат на "Лазур".

4107365

Драмата в Бургас стана пълна само две минути преди края, когато Ботев можеше отново да се върне в мача. Ветеранът Иван Цветков центрира топката в наказателното поле на шампионите, където Пламен Николов се оказа на точното място, за да засече кълбото. Централният бранител насочи топката в очертанията на вратата, но Владислав Стоянов се намеси феноменално и успя да избие в ъглов удар.

Всичко за Ботев приключи в добавеното време на двубоя, когато бившият нападател на "канарите" Юнес Хамза реализира за крайното 3:1. Тунизиецът получи хитра асистенция от Марселиньо и с премерен удар с левия крак сложи точка на спора.