Лудогорец обезвреди "чуковете" и се върна на върха

Шампионът на България Лудогорец си върна първото място в родната "А" група, след като днес "орлите" спечелиха с 2:1 гостуването на Миньор в среща от 23-ия кръг на първенството.

Димо Бакалов и Любимир Гулдан се разписаха за гостите, като Иван Стоянов пропусна и дузпа през втората част. Точен за Миньор бе Александър Александров минути преди края, но "чуковете" нямаха сили за изравняване.

Вчера Левски също постигна важен успех с 2:1 при визитата на Литекс и поне временно оглави таблицата, но днес възпитаниците на Ивайло Петев отвърнаха на удара и заеха мястото си в челото. Така Лудогорец събра актив от 54 точки - с 2 повече от Левски, записвайки и общо 16-и успех от началото на сезона. Точно толкова засега имат и "сините".

Миньор от своя страна продължава да потъва по посока "Б" група, като "чуковете" остават на 14-а позиция с актив от едва 17 точки до момента.

Двубоят нямаше как да започне по-добре за шампионите, които откриха резултата още в първата минута. Марселиньо получи извеждащо подаване от Кишада и прати топката към далечната греда, където Димо Бакалов безпроблемно я насочи в мрежата - 0:1. Минути по-късно голмайсторът Бакалов бе задържан за фланелката от бранител на Миньор, но съдийски сигнал за дузпа не последва.

Въпреки, че вече имаше преднина от един гол, отборът на Лудогорец продължи да бъде по-активният в атака. В 11' Мирослав Иванов стреля неточно от дистанция, а малко след това отново Деко не успя да намери очертанията на вратата. В 21' "орлите" вкараха и втори гол, но той бе отменен поради нарушение в атака на Димо Бакалов.

Постепенно се стигна до 28', когато и перничани показаха зъби. Миньор изпълни корнер пред вратата на Лудогорец, а Олегов стреля с глава от близка дистанция, но пращайки кълбото над гредата.

В 39' се стигна до дискусионен момент, когато Кишада от състава на Лудогорец можеше да бъде изгонен. Нападателят, който вече имаше един жълт картон, фаулира грубо футболист на Миньор, но реферът Александър Костадинов не се престраши да го прати към душовете.

Втората част стартира с няколко интересни ситуации пред двамата вратари, които можеха да доведат до попадение. Още в 50' резервата Нджой се размина с топката и пропусна да изравни за Миньор, а пет минути по-късно Марселиньо пропиля стопроцентова ситуация. Бразилецът финтира бранител и излезе очи в очи с Пейков, но неуспешно се опита да го прехвърли.

В 65' бе отсъдена дузпа за гостите, която можеше да реши почти всичко в мача. Резервата Роман Безяк бе повален от Боян Пейков, а зад топката застана Иван Стоянов. Крилото обаче нацели една от гредите, оставяйки интригата жива.

Последните 15 минути в Перник предложиха страсти и голове, които оживиха публиката. В 75' "орлите" удвоиха аванса си, а Иван Стоянов се реваншира за пропуска си от бялата точка. Бившият футболист на ЦСКА изпълни корнер и сложи топката на главата на Любомир Гулдан, който покачи на 0:2.

Домакините обаче не се предадоха, а в 83' Миньор намали пасива си и се върна в мача. Александър Александров вдигна на крака трибуните, бележейки с хубав фалцов изстрел, който не остави възможности за реакция на Владислав Стоянов - 1:2. До края обаче възпитаниците на Николай Тодоров не намериха начин да изтръгнат поне точка, а в добавеното време Роман Безяк дори можеше да отбележи трети гол за Лудогорец.