Лудогорец издуха Левски след трудна победа в дербито

Лудoгорец победи Левски с 2:1 в драматично дерби от 12-ия кръг на Първа лига и оглави класирането. Шампионите вече са на първото място с 29 точки, а "сините" са втори с 28. Това беше последен мач за бразилския наставник на "орлите" Пауло Аутори, който си тръгва по възможно най-добрия начин - с победа над пряк конкурент за титлата и оставяйки Лудогорец на върха.

Джоди Лукоки откри резултата в 34-ата минута след спорно положение за засада, а Вандерсон удвои в добавеното време на първата част. За Левски точен бе Станислав Костов в 54-ата.

Босът на Левски Спас Русев изгледа на живо дербито. Бизнесменът беше в ложата на "Лудогорец Арена" в компанията на президента на Лудогорец Александър Александров.

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на Пламен Петров, съосновател и председател на фенклуба на Лудогорец в Чикаго, който загина в САЩ при катастрофа.

Още в 4-ата минута Натанаел опита удар от далечна дистанция, който затрудни Полачек. Словакът действа неубедително, но успя да избие кълбото в корнер. Две минути по-късно Кешеру пропусна да даде аванс на домакините. Нова грешка на вратаря на Левски доведе до атака, при която Марселиьо намери румънеца в наказателното поле, но ударът му мина над вратата.

В 10-ата минута груб фаул на Милош Цветкович бе санкционирам само с жълт картон, но нямаше да е пресилено, ако главният съдия Георги Кабаков бе изгонил сърбина.

Снимка 384774

Пет минути по-късно Станислав Костов пропусна отлична възможност да се разпише. Нападателят бе оставен непокрит в наказателното поле, но стреля над вратата след центриране на Цветкович.

В 18-ата минута Кешеру стреля слабо с глава и Полачек улови. Малко след това удар от далечна дистанция на Тиам мина покрай вратата. В 28-ата минута гол на Кампаняро бе отменен заради засада. Марселиньо стреля извън наказателното поле, стражът на гостите изби, Лукоки, който бе в положение на засада опита да нанесе удар, но не намери кълбото, след което Кампаняро реализира.

Снимка 384771

В 34-ата минута Лудогорец излезе напред в резултата. Натанаел нанесе слаб удар от границата на наказателното поле, Полачек сгреши, като не успя да улови топката. Кълбото попадна в Джоди Лукоки, който го прати във вратата за 1:0.

Малко след това Полачек успя да избие удар на Кампаняро. В 41-ата минута мощен шут на Натанаел срещна напречната греда. Три минути след това Лукоки сбърка, от което се възползва Цветкович. Сърбинът центрира в наказателното поле, където Мариани стреля от движение, но Ренан се намеси блестящо и изби в корнер.

Снимка 384769

В края на полувремето "орлите" удариха за втори път. Тиам сбърка пред наказателното поле, Кешеру овладя топката и изведе Вандерсон зад защитата на Левски. Бразилецът напредна и с диагонален удар вкара за 2:0.

Втората част започна силно за домакините. Кешеру опита удар от границата на наказателното поле, който мина над вратата. Малко след това шут на Натанаел рикошира в Яблонски и излезе в корнер.

Снимка 384765

В 54-ата минута Левски се върна в мача. "Сините" организираха добра атака. Топката стигна до включилия се в атака Хали Тиам отляво. Сенегалецът намери с успореден пас Станислав Костов в наказателното поле, а нападателят засече топката във вратата.

Две минути след това Кабрал опита да вкара с пета, но топката бе блокирана от играч в зелено. Малко след това Ренан спаси шут на кролото. В тези минути столичани бяха отборът, който диктуваше събитията на терена.

В 63-ата минута поредна отлична атака на гостите завърши с удар в гредата на Обертан. Левски организира бърза атака. Нуно Рейш подаде към Кабрал. Холандецът намери Обертан в наказателното поле. Френският халф шутира силно в далечния ъгъл, но топката срещна страничния стълб.

Снимка 384763

Малко по-късно отлична намеса на Сисиньо попречи на Костов да засече топката във вратата за 2:2. Славиша Стоянович пусна в игра Луан Виана и Станислав Иванов в опит да потърси изравняването.

До края на срещата властваха нервите, като съдията Георги Кабаков показа няколко жълти картона. В самия край Козмин Моци с брилянтна намеса в отбрана спря опасна атака на Габриел Обертан.

Така Лудогорец победи Левски с 2:1 и се върна на върха в Първа лига.