Локомотив и Ботев потънаха в кална баня на "Лаута"

Градските съперници Локомотив и Ботев не излъчиха победител в 94-ото дерби на Пловдив на ниво „А“ група, завършвайки наравно 0:0 в сив и лишен от хубав футбол сблъсък на стадиона в парк „Лаута“.

Двата тима бяха задължени да играят на изключително тежък терен, което сериозно повлия и на качеството на продукцията. Липсваха и стопроцентовите шансове за гол, макар и да имаше някои опасни ситуации пред двамата вратари. Като цяло обаче на терена преобладаваше физическата битка и нервите, а за пореден път на трибуните двете агитки не спряха да се надпяват.

Така Локомотив и Ботев остават с равен актив от точки – по 38, като и двата тима оставиха зад себе си състава на Левски. „Сините“ разполагат с 37 пункта до момента. Така Ботев се върна в Топ 3 на шампионата, но изоставайки на девет точки от лидера Лудогорец и на осем от втория Литекс. Локомотив (Пд) е вече четвърти, докато Левски и ЦСКА допълват първата шестица. Черно море е седми.

Наставникът на Локомотив Александър Станков отново заложи на Мартин Камбуров на върха на атаката, докато Здравко Лазаров, Тижани Белаид и Казнаферис действаха в близост до тарана. Н'Дайе и Илиадис допълниха халфовата линия на домакините.

Треньорът на гостите Станимир Стоилов не рискува с включването в игра на Тодор Неделев и Мариян Огнянов, които отново останаха на резервната скамейка. Иван Цветков оглави атаката на „канарите“, а Ромарио Кортзорг и Вандер помагаха активно на ветерана. Томаш Иршак и Георги Сърмов отново оформиха двойка вътрешни полузащитници. Огнянов и Неделев се появиха на терена след почивката, но и те не успяха да променят нищо в офанзивен план.

4050614

Домакините от Локомотив бяха по-близо до гола през първите десет минути на дербито. "Смърфовете" притиснаха своя съперник, а между 6' и 7' Локомотив като по чудо не откри резултата. Първо Аймен Белаид за малко не засече центриране на своя брат Тижани, а при последвалия корнер Бобан Грънчаров трябваше да чисти топката от голлинията.

"Канарите" отговориха светкавично, а минути по-късно Ботев също показа зъбите си. Бобан Грънчаров засече с глава подаване на Спрокел, но Йордан Господинов спаси. В тази ситуацията обаче бе развят и флагът на страничния съдия.

В 14' трибуните на "Лаута" изригнаха, защото топката срещна ръката на десния бранител на гостите Йордан Христов. Реферът Николай Йорданов обаче прецени, че няма основания за отсъждане на наказателен удар. Между 19' и 22' Мартин Камбуров и Тижани Белаид опитаха да обстрелват Адам Стаховяк, но до попадение не се стигна.

След половин час игра Адам Стаховяк трябваше да се намесва. Казнаферис опита да центрира, но вместо това гръцкият халф за малко не вкара във вратата на Ботев. Стаховяк обаче внимаваше и изби топката, която бе насочена право под гредата.

Десетина минути преди почивката се стигна и до първи грозни сцени на ст. "Локомотив". Футболистите на двата тима сътвориха същинско меле на терена, след като Здравко Лазаров и Вандер Виейра се сдърпаха. До размяна на удари обаче така и не се стигна, поради което и нямаше изгонени състезатели.

4050615

Втората част стартира отлично за "канарите", които пропуснаха най-добрия си шанс за попадение до момента. Още в 47' топката попадна в краката на Абел Анисе, след като Йордан Тодоров не успя да се намеси добре при центриране на Йордан Христов. Анисе имаше възможността да стреля от чиста позиция, но мадагаскарецът прати топката покрай десния страничен стълб на вратата.

В 55' Вандер Виейра също опита да стреля, но и Черешката не успя да уцели очертанията. Минути по-късно се стигна до дискусионен момент, след като Георги Сърмов извърши нарушение срещу Йордан Тодоров. Халфът на Ботев вече имаше един жълт картон, но този път бе пожален от Николай Йорданов.

И до края на срещата двата тима продължиха да се борят здраво, но добрите ситуации пред двамата вратари липсваха. Влизането в игра на Крис Гади и Дани Кики за домакините и Тодор Неделев и Мариян Огнянов за гостите също не помогна, а Локомотив и Ботев заслужено поделиха по една точка. В последните минути домакините натиснаха, но Адам Стаховяк отрази удар на Мартин Камбуров.