Ливърпул ще играе в ШЛ, Челси - не (резултати от Висшата лига)

снимка: twitter.com

Ливърпул си свърши работата в последния ден от сезона в английската Висша лига, след като победи у дома Брайтън с 4:0. Така мърсисайдци заеха 4-ото място в крайното класиране и си гарантираха директно участие в Шампионската лига през следващия сезон.

Интригата за 4-ата позиция бе жива до последния кръг, но Челси се провали като гост на Нюкасъл и я отстъпи на тима на Юрген Клоп. "Сините" паднаха с 0:3 на "Сейнт Джеймс Парк".

Иначе резултатът за Ливърпул откри Мохамед Салах, с което постави рекорд във Висшата лига. Той стана първият състезател, стигнал кота 32 попадения в рамките на сезон, който се състои от 38 мача. Досега рекордът държеше Кристиано Роналдо, който през 2007/2008 наниза 31 гола за Манчестър Юнайтед.

В 40-ата минута домакините удвоиха чрез Деян Ловрен. Робъртсън центрира от левия фланг, а хърватският бранител се извиси над защитата на "чайките" и наниза топката с глава за 2:0.

През второто полувреме Доминик Соланке довърши интригата след пас на Мохамед Салах, а самият Робъртсън фиксира крайното 4:0 в 85-ата минута на двубоя.

В същото време Челси претърпя абсолютен провал след поражение с 0:3 от Нюкасъл и се прости с Шампионската лига за следващата кампания. "Сините" на Антонио Конте бяха попарени още в 23-ата минута от Дуайт Гейл, а през втората част Айозе Перес вкара още две попадения, за да закове "свраките" на 10-ото място. Челси пък остана 5-и със 70 пункта - 5 по-малко от Ливърпул.

Суонзи отпадна от елита, след като загуби с 1:2 от вече изпадналия Стоук Сити. Дори да бяха победили, "лебедите" нямаше как да изпреварят Саутхемптън. "Светците" пък претърпяха поражение с 0:1 като гости на шампиона Манчестър Сити след гол на Габриел Жезус в 90-ата минута.

Тотнъм и Лестър пък изиграха истински спектакъл на "Уембли" и си вкараха 9 гола. "Шпорите" излязоха победители с 5:4 след няколко обрата и така завоюваха 3-ата позиция със 77 пункта. Лестър пък приключва сезона 9-и с 47 точки.