Ливърпул размаза Виляреал и очаква финала в Лига Европа (ВИДЕО)

Ливърпул избухна с гръмка победа 3:0 над Виляреал пред препълнените трибуни на стадион „Анфийлд” и по категоричен начин се класира за финала в турнира Лига Европа. Мърсисайдци имаха да заличават пасив от 0:1 след гостуването си миналата седмица на непревземаемия в евротурнирите „Ел Мадригал”, но изиграха реванша перфектно и напълно заслужено ще се борят не само за трофей, но и за промоция в Шампионска лига.

Автогол на капитана Бруно Сориано още в 8-ата минута даде тон на вечерта за момчетата на Юрген Клоп, които в 63-ата минута поведоха с 2:0 чрез Даниел Стъридж. И двете попадения бяха провокирани от асистенции на Роберто Фирмино, който на практика изработи и третото попадение в 80-ата минута, реализирано от Адам Лалана.

В 70-ата Виктор Руис си изкара втори жълт картон и съвсем елиминира шансовете на Виляреал да осигури на Испания изцяло „домашен” финал и във втория по сила евротурнир. В другия полуфинал Севиля срази с 3:1 Шахтьор (Донецк) и ще чака Ливърпул на стадиона в Базел на 18-ти май.

Мърсисайдци за 10-ти път се класират на финал в Европа, след като полуфиналният реванш е бил на техен терен, като са постигнали вече осем поредни победи във вторите двубои пред собствена публика. Виляреал имаше 12 мача без поражение в турнира, но краят на серията се оказа и край на участието на тима в надпреварата – „жълтата подводница” ще може да атакува Шампионска лига през плейофите от следващия сезон, след като със сигурност ще финишира 4-ти в Примера дивисион.

Виляреал създаде първото опасно положение в мача, когато в 6-ата минута Роберто Солдадо свали топката в наказателното поле за Марио Гаспар, чийто изстрел по диагонала бе париран от Симон Миньоле.

120 секунди по-късно Ливърпул поведе с първата си сериозна атака в мача, при която Роберто Фирмино центрира успоредно на голлинията отляво в пеналтерията, а Даниел Стъридж не можа да нанесе удар, въпреки че бе фронтално на полупразна врата. За негово щастие, кълбото рикошира в тялото на Бруно и се оплете в мрежата - 1:0.

В 12-ата минута Джеймс Милнър с фантастичен пас в наказателното поле осигури позиция за стрелба от изгодно положение на Адам Лалана, но той не можа да прати кълбото във вратата по диагонала. Като цяло Виляреа се затрудняваха сериозно да изнасят топката и въпреки че не оставяха съперника да създава положения, определено отстъпваха в играта.

В 24-ата минута като по чудо трима футболисти на Ливърпул се разминаха с топката пред голлинията след центриране от корнер и "жълтата подводница" можеше да си изпати отново за пасивното поведение.

В крайна сметка до края на полувремето имаше още няколко интригуващи отигравания, но така и не се стигна до ново чисто положение. Само в рамките на 5 минути след почивката Ареола трябваше да прави три ключови смени на вратата си, като в два от случаите отрази опасни изстрели на Филипе Коутиньо и Джеймс Милнър.

Стъридж тъкмо бе предизвикал поредната намеса след удар в очертанията на вратата от страна на Ареола, когато в 63-ата минута Роберто Фирмино се пребори с двама души за топката пред линията на наказателното поле. Последва отличен пас в коридор към Стъридж, който не бе в засада и без забавяне прати топката в гредата, а оттам тя рикошира и се отплете в мрежата - 2:0.

В 70-ата минута интригата на практика бе елиминирана, и то точно когато Виляреал започна да показва признаци на живот и да организира контраатаки. Виктор Руис направи необмислено грубо нарушение, настъпвайки по крака със закъсняла намеса Адам Лалана, което му изкара втори жълт картон - така Виляреал остана с десетима души на терена.

В 80-ата минута численото предимство бе материализирано, като отново Фирмино се оказа с ключова роля при изработването на третия гол. Той направи отличен пробив по лявото крило в наказателното поле и от нивото на аутлинията върна топката към точката за дузпа, където Стъридж не можа да нанесе плътен удар, но кълбото стигна до Лалана и той от още по-близо го прати в мрежата - 3:0.