Ливърпул измъкна точка в диво дерби на Мърсисайд

Градските съперници Евертън и Ливърпул завършиха наравно 3:3 в зрелищно мърсисайдско дерби от 12-ия кръг на английската Висша лига.

Сблъсъкът на „Гудисън Парк“ премина през множество обрати, като гостите се спасиха от поражение чрез изравителен гол на резервата Даниел Стъридж минута преди края.

На почивката „червените“ имаха преднина от един гол, благодарение на точните изстрели на Филипе Коутиньо и Луис Суарес, докато за „карамелите“ се разписа Кевин Миралас. Две попадения на Ромелу Лукаку обаче обърнаха мача на сто и осемдесет градуса, преди да се стигне до изравнителния гол на Дани Стъридж в заключителните минути.

Гостите от Ливърпул пък могат да имат сериозни претенции към рефера Фил Дауд. През първата част той спести червен картон на нападателя на Евертън Кевин Миралас, който влезе по опасен начин в дясното коляно на Луис Суарес. Вместо обаче да бъде изгонен, белгиецът получи единствено жълт картон.

Така Евертън записа трето поредно равенство във Висшата лига, като поне временно „карамелите“ изпревариха Манчестър Юнайтед и се изравниха с Челси. Воденият от Роберто Мартинес състав разполага с 21 точки. Ливърпул пък остава на втора позиция – с точка зад лидера Арсенал, като „червените“ разполагат и две повече от третия Саутхемптън, който е с мач по-малко.

Дербито на „Гудисън Парк“ стартира вихрено, като още до 20' двата тима си отбелязаха общо три гола. Филипе Коутиньо откри за Ливърпул още в 5', след като по чудесен начин укроти топката и прониза Тим Хауърд за 0:1.

Три минути по-късно Кевин Миралас изравни от близка дистанция, но в 19' Луис Суарес отново изведе „червените“ напред. Уругваецът стреля превъзходно от пряк-свободен удар, завъртайки топката покрай стената за 1:2.

След около половин час се стигна и до най-дискусионната ситуация в мача. Кевин Миралас намери с бутоните си дясното коляно на Луис Суарес, но реферът Фил Дауд показа единствено жълт картон на белгийския национал.

След почивката двубоят стана дори по-интригуващ. В 54' резервата Жерар Деулофеу пропусна очи в очи със Симон Миноле, а в 60' пропуск пред вратата на Евертън направи и Джо Алън.

В 72' обаче резултатът отново бе изравнен. Добра атака на Евертън позволи на Ромелу Лукаку да стреля от чиста позиция, а младият таран не сбърка, бележейки за 2:2. В 77' обаче нападателят сбърка, проваляйки атака с числено превъзходство на „карамелите“.

Малко след това Лукаку се реваншира, бележейки и втория си гол в срещата. Белгиецът стреля с глава след изпълнение на корнер, извеждайки Евертън напред в резултата – 3:2.

И до края на срещата двата отбора не спряха да предлагат емоции на феновете, които далеч не бяха видели всичко за деня. В 89' капитанът на гостите Стивън Джерард изпълни статично положение пред вратата на „карамелите“, а резервата Даниел Стъридж с глава насочи топката към мрежата за 3:3.

В края на срещата и двата отбора можеха да стигнат до поне още едно попадение, но отново Деулофеу и Луис Суарес не успяха да отбележат.