Литекс уби "сините" надежди за Европа

Левски почти сигурно остана без място в Европа през следващия сезон, след като допусна загуба с 1:2 на „Герена“ срещу Литекс в дербито на 6-ия кръг на втората седмѝца в А група.

Ловчанлии стигнаха до аванс от два гола след две сериозни грешки в защитата. Головете вкараха Ваюши (23) и Руменов (42), но и при двата останаха сериозни съмнения за засада на Вилмар Джордан.

Владислав Мисяк вкара първия си гол за Левски в добавеното време на първата част, но резервата Ларсен туре изпусна два пъти от чисти позиции и, в крайна сметка, „сините“ загубиха двубоя.

В края Момчил Цветанов си осигури червен картон за нарушение срещу голмайстора на 26-кратните шампиони, но и това не помогна на тима да стигне поне до точка.

Това праща Левски на 8 точки от третото място, което е притежание на ЦСКА в момента. „Червените“ обаче са с мач по-малко, а Литекс вече е на 11 точки пред „сините“. До края на първенството има още 6 мача и изглежда почти немислимо „сините“ да се доберат до място в Европа.

Заради многото контузени и наказани Елин Топузаков беше принуден да пусне Ангелов до Чмовш в защита, както и Бастос в халфовата линия. В стартовия състав на домакините се върнаха още Мисяк и Радослав Цонев. Йошич пък върна в стартовия състав възстановените Попов и Славчев.

Началото беше много слабо и за двата отбора. След минаване на централната линия, градивните футболисти и на двата тима се отчетоха с много грешни подавания и логично нямаше никаква опасност за която и да е от двете врати.

Първото полу-положение беше в полза на Левски, като Бастос изведе отлично Мисяк на лявото крило, но юношата на "сините" не успя да подаде добре към Божнов. Мюлдер в 15' проби отлично отдясно и комбинира с Крумов, чието центриране обаче също не намери Божинов.

4079451

В 23' настъпи минутата на Ваюши. Цветанов напредна отдясно и се опита да подаде към Джордан. Топката се озова в краката на Чмовш, който обаче сбърка фатално и я предостави на Ваюши - удар и 0:1 за ловчанлии след скандална грешка на домакините.

Повторенията обаче показаха, че Джордан е в засада при подаването към него и, независимо дали успя да играе с топката или не, то той беше в засада. Това остана незабелязано от съдийската петорка.

4079450

Левски можеха да изравнят скоро след това, като центриране от корнер отляво стигна до далечната греда. Там Мисяк беше оставен непокрит, но Пиргов спаси удара от малък ъгъл на крилото. Малко по-късно и Блажевич се отчете с отлична намеса при удар на Ваюши.

До края на полувремето Левски доминираше на терена, но положенията пред Пиргов липсваха. Единственият точен удар пък беше дело на Димов, но ударът му с глава бе твърде лек, за да затрудни страца на "оранжевите".

В 42' обаче защитата на Левски беше матирана. Дълго подаване към Джордан позволи на нападателя да изведе Руменов сам срещу Блажевич. Първоначално хърватинът успя да отрази опасността, но защитата на Левски не съумя да се справи и Руменов получи втори шанс - удар и 2:0 за гостите. Отново обаче останаха съмнения за засада на Джордан при далечния пас към него.

4079452

Все пак 26-кратните шампиони се върнаха в мача, след като в добавената минута за първото полувреме Бастос с прекрасен пас изведе Мисяк на стрелкова позиция и юношата вкара дебютния си гол за "сините" - 1:2 на почивката. Попов не успя да пресече паса към младия нападател.

В началото на второто полувреме домакините осъществиха натиск в половината на съперника. В 56' пък се откри отлична възможност за "сините" да изравнят. Съдията отново не отсъди засада, а Пиргов успя да парира Крумов. Мисяк пък пробва удар от 15 метра на празна врата, но топката мина над вратата. Съотборниците му протестираха, че не е решил да подаде на играч в по-добра позиция.

4079454

Ларсен Туре пък се появи на терена и още с първата си изява можеше да отбележи - той беше изведен сам срещу вратаря, но Миланов успя да го застигне и направи достатъчно, за да наруши баланса на криоло. Френският футболист все пак стреля, но Пиргов изби слабия удар по тревата.

Отново той в 64' можеше да е герой за своите, след като Крумов елегантно го изведе в наказателното поле, но Туре отново стреля право във вратаря и си навлече гнева на сектор "Б".

4079456

Няколко минути по-късно пробив на Мюлдер завърши с хубав пас към дузпата, но никой не съумя да засече. Орачев обаче отне от Попов и напредна по лявото крило. Той центрира в малкия пеналт, където и Генков, и Туре не успяха да играят с коженото кълбо.

Натискът на Левски логично отвори пространства в защитата на отбора, а с влизането на Том играта на Литекс се изостри. С две ключови намеси се отчете капитанът Ангелов, който спря остри центрирания в наказателното поле. Домакините отговориха с хубав удар на Крумов, но Пиргов с хубава намеса предотврати опасността.

В 87' Цветанов задържа Мисяк, който не успя да изнесе бързо и това доведе до показването на втори жълт картон за крилото на "оранжевите" - червен картон за бившия юношески национал. Това обаче не донесе нужния тласък за Левски, а играчите на Топузаков не стигнаха дори до голово положение в 5-те минути добавено време.