Литекс се подхлъзна глупашки срещу Дьошгьор

снимка: pfclitex.com

Литекс допусна тежка загуба с 0:2 на свой терен от унгарския Дьошгьор и сведе до минимум шансовете си за продължаване напред в турнира Лига Европа.

Ловчанлии бяха по-добрият от двата тима почти през целия двубой, но сбъркаха фатално на два пъти в края, а техния съперник показа изключителна ефективност и се поздрави с успеха.

През първата част Литекс диктуваше темпото, но така и не успя да вкара нито едно от множеството си положения пред противниковата врата.

През втората част темпото на игра спадна, а двубоят бе много равностоен. Двата решителни гола паднаха в края. Първо в 83-а минута Васил Божиков сгреши фатално, Богнар му отне топката и подаде към Милан Немет, който се разписа за 1:0. В последната минута убийствена контраатака на гостите бе завършена от Грумич, който оформи крайното 2:0 в полза на Дьошгьор.

4103170

Срещу Дьошгьор на вратата за Литекс застанаа Виничиус Баривиера. Централна двойка бранители бяха Николай Бодуров и новото попълнение Джаксън Менди, а защитата допълниха Васил Божиков и Страхил Попов.

Атаката поведе Вилмар Джордан, подпомаган от Армандо Ваюши и Данило Асприля, а зад Джордан стартира Омар Коско. Като вътрешни халфове за Литекс действаха новото попълнение Петрос Бумал и Петър Златинов.

Първо полувреме

Литекс започна срещата с по-активна игра и пще в първите минути. Първо Асприля стреля опасно, но стражът на унгарците Ботон Антал изби в корнер. Последва заучено положение, но Армандо Ваюши стреля в аут.

Първата опасност пред Виничиус Баривиера дойде в 8-та минута, когато унгарците получиха правото да изпълнят пряк свободен удар, но унгарският страж се справи със ситуацията.

В първите минути на срещата двубоят бе сравнително равностоен, но Литекс бе тимът, който повече атакуваше. Атаките на "оранжевите" обаче не вещаеха кой знае какви опасности за гостите.

4103171

В 28-а минута пред новото попълнение Омар Косоко се откри много добра възможност. Ваюши подаде на Джордан, който пусна към бившия нападател на ЦСКА отляво в наказателното поле, но той стреля неточно.

Четири минути по-късно Асприля се прояви страхотно по десния фланг на атаката, справи се с цели трима противници и пусна по земя към Косоко, но той от близко разстояние не успя да намери добре топката.

В 38-а минута и унгарците създадоха сериозна опасност. Тамаш Егершеги стреля добре, но топката мина встрани от вратата. В края на полувремето пък Николай Бодуров на практика спаси от гол вратата на своя тим.

Футболистите на Дьошгьор контраатакуваха Баривиера не се намеси добре при един изстрел от дистанция и топката попадна в противников играч пред наказателното поле, който моментално стреля към опразнената рамка, но притичалият Бодуров изби с глава.

Минута по-рано Литекс също имаше положение пред вратата на Антал, но Джордан и Ваюши не успяха да се разберат, за да затруднят по-сериозно унгарския страж.

Второ полувреме

Литекс не успя да стартира втората част толкова добре, колкото първата и първата опасност бе създадена от гостите. В началните минути след подновяването на играта играчите на Дьошгьор показаха добра игра, в резултат на което в 54-а минута Самед Хушич стреля опасно покрай левия страничен стълб на вратата на ловчанлии.

4103186

Второто полувреме категорично не бе така интересно, както първата част. Литекс отново бе по-активен, но предимството, което имаш през първата част, далеч не бе така силно изразено.

Ловчанлии стигнаха до няколко корнера, с които обаче така и не успяваха да затруднят стража Антал и защитата пред него. В 70-а минута Златниов пробва своя мерник от дистанция, но стреля разочароващо слабо.

С изтичането на времето двата тима започнаха да играят все по предпазливо, а унгарците плътно се прибраха в своята половина, за да пазят равенството. Те опитаха бърза контраатака в 71-а минута, но Джаксън Менди действа отлично срещу Патрик Бача и с шпагат му отне топката, за да предотврати опасността.

В 75-а минута Ваюши атакува през центъра и потърси Косоко. След няколко рикошета кълбото все пак стигна до тъмнкожия нападател, който обаче се засуети и изгуби контрола върху него. Малко след това Златинов проби опасно по левия фланг, но също действа неумело в наказателното поле и изгуби.

Най-неприятното за ловчанлии дойде в 83-а минута на Двубоя. Тогава Васил Божиков подцени една ситуация по дясното крило на унгарската атака и позволи на Богнар да му отнеме и да центрира по земя към Милан Немет, който засече топката във вртата на Литекс за 1:0.

4103187

Домакините опитаха да отговорят, но вместо това получиха втори гол. В последната минута на редовното време Дьошгьор организира страхотна контраатака, Марянович намери Грумич на добра позиция и той не остави шансове на Баривиера - 2:0 за унгарците и минимални шансове на Литекс на реванша.

Преди мача

Литекс излиза за третия си мач от Европейските клубни турнири през този сезон, а съперник е унгарският Дьошгьор.

В предния кръг „оранжевите“ отстраниха молдовския Верис след 0:0 в Орхеи и 3:0 на Националния стадион „Васил Левски“ и не оставиха съмнения, че са по-добрият тим.

Сега обаче съперникът е от сериозна класа и ще даде отговор на въпроса до колко е готов тимът от Ловеч за по-сериозни европейски битки, след като през последните два сезона пропусна участие в турнирите на УЕФА.

Красимир Балъков сглоби доста сериозен отбор и след проблемите в Ботев (Пловдив) той се очаква да е основен конкурент на Лудогорец за титлата в А група.

Унгарците също нямаха кой знае колко проблеми в миналия кръг, но и те срещнаха непретенциозен съперник в лицето на малтийския Биркиркара, който отстраниха с общ резултат 2:6.

Съставът на Литекс: Винисиус Баривиейра, Васил Божиков, Николай Бодуров, Джаксън Менди, Страхил Попов, Петрос Бумал, Армандо Ваюши, Данило Асприля, Петър Златинов, Омар Косоко, Уилмар Джордан

Съставът на Дьошгьор: Ботон Антал, Дражен Окука, Тамаш Кадар, Сенад Хушич, Андраш Дебрецен, Милан Немет, Тамаш Егершеги, Андраш Гостуни, Давид Барчи, Акош Елек, Патрик Бача