Литекс разнищи Черно море

Литекс съкруши Черно море с 3:0 като домакин в първи мач от петия кръг на А група, игран пред около 400 зрители на Градския стадион в Ловеч. Първите две попадения за домакините реализира колумбийският нападател Вилмар Джордан, който вече има цели шест гола в девет мача от началото на сезона.

Джордан откри резултата в 30-ата минута след разбъркване в противниковото наказателно поле, а в 80-ата покачи на 2:0, благодарение на отлична самостоятелна акция. Третият гол за Литекс отбеляза Пламен Гълъбов с глава в 84-ата минута, като само секунди преди това Слави Сталев бе оставил Черно море с човек по-малко, изкарвайки си червен картон.

Литекс регистрира втора поредна домакинска победа и вече има 7 точки в актива си след 5 мача, докато Черно море остава без победа през новия сезона и със само 2 пункта. „Моряците“ продължават да са отборът с най-слабо нападение А група, като само Стенио дос Сантос на два пъти е поразявал противниковите мрежи.

Последната победа на Черно море в родното първенства датира от 4-ти май, когато „моряците“ надвиха Локомотив (Пловдив), а към момента заема последното 12-то място в класирането след 5 кръга.

Първо полувреме

Още в първата минута Данило Асприля направи хубав пробив до наказателното поле на гостите и бе фаулиран точно пред границата от Кирил Котев, който получи жълт картон в самото начало на срещата. Изстрелът на Армандо Ваюши премина встрани от гредата и Литекс изпусна първото си добро положение за гол, като в минутите след тази ситуация продължи да бъде по-агресивния отбор.

Старанието на Асприля в предни позиции обаче не доведе до чисто голово положение, докато гостите от Варна демонстрираха потенциал да накажат съперника си чрез центрирания от фланговете.

Вратарят на Литекс Винисиус постоянно трябваше да е нащрек при корнери или преки свободни удари, като извади късмет в 9-ата минута с избита от защитник топка, която застрашително се насочваше към непокрития Иван Коконов в малкия пенал.

В 33-ата минута резултатът бе открит след разбъркване в наказателното поле на Черно море, при което Слави Сталев направи грешка при изчистването на топката и я прати в обсега на Илия Миланов, който отклони веднага към Джордан. Колумбийският нападател нямаше проблем да отбележи от чистата позиция и да запише за пети път името си сред голмайсторите през този сезон - 1:0.

Домакините можеха да поведат с 2:0 непосредствено след откриването на резултата, като този път вратарят на Черно море Китанов сбърка с изнасянето на топката, но Джордан демонстрира шокираща неточност пред опразнената врата.

Второ полувреме

Интересните ситуации след почивката бяха значително по-малко в сравнение с тези от първото полувреме. Играчите предимно се фаулираха и точните комбинации по терена не изобилстваха, като само самостоятелен пробив на Николай Колев между няколко "моряци" предложи емоции за феновете по трибуните. Изстрелът му обаче мина покрай гредата и така Литекс отново остави интригата в двубоя след пропуск от обещаваща ситуация.

В крайна сметка резултатът стана 2:0 в 80-ата минута, отново с точен изстрел на Джордан, който сам се нагърби с отговорността да преодолее противниковите бранители и да прати топката в мрежата за решителен втори удар.

Гостите от Варна съвсем загубиха хладнокръвие и концентрация след второто попадение и Слави Сталев направи глупаво грубо нарушение, с което си изкара червен картон и остави съотборниците си с човек по-малко.

Литекс моментално се възползва от лабилността на съперника и го съкруши с трети гол, дело на резервата от първата част Пламен Гълъбов, който с глава не остави шансове на Китанов - 3:0.

Преди мача

Двата отбора бяха сред топ 7 през миналия сезон и „оранжевите“ дори спечелиха европейска квота, но през новата кампания се представят далеч под това ниво и се намират в долната половина на временното класиране.

Литекс е 9-ти с 4 точки, а „моряците“ все още не са записали успех и имат само 2 пункта в актива си. Черно море е отборът с най-слабо нападение в първенството с реализирани само две попадения, дело на халфа Стенио дос Сантос.

Литекс се отпуши в предишния кръг при зрелищното равенство 3:3 с Ботев и ще се опита да постигне втора домакинска победа след 2:1 над Берое на 3-ти август. Черно море няма успех в А група вече 12 кръга, като запоследно надви Локомотив (Пловдив) на 4-ти май.

Старши-треньорът на Литекс Красимир Балъков залага на Винисиус Баривиейра на вратата, а пред него в защита са подредени Антон Недялков, Страхил Попов, Джаксън Менди и Илия Миланов, за когото това е едва трети мач от началото на сезона, тъй като в центъра на защитата титуляр бе Николай Бодуров.

Водещият реализатор на тима Уилмар Джордан (8 мача и 4 гола досега) води атаката на Литекс, подпомаган от Данило Асприля и Армандо Ваюши. В халфовата линия са разположени Кристиян Малинов, Никола Колев и Петрос Бумал.

В състава на Черно море също няма изненадващи имена – Георги Китанов е на вратата, а пред него са наредени Михаил Венков, Сашо Александров, Слави Сталев, Кирил Котев и Стефан Станчев, като само последният има два мача зад гърба си досега.

Георги Божилов води атаката на „моряците“, а зад него действат Стенио дос Сантос, Тодор Паланков, Симеон Райков и Иван Коконов, като само Стенио има голове на сметката си в А група от целия отбор на Черно море.