Литекс показа колко тежко е положението в Левски

Отборът на Литекс записа отлично първо полувреме в дербито от 6-ия кръг на А група срещу Левски, което помогна на „оранжевите” да стигнат до солиден успех с 3:0 срещу столичния си съперник в Ловеч.

Данил Асприля беше героят в двубоя, след като в 22’ крилото получи топката отдясно на нападението и, оставен сам, реши да пробва удар от 25 метра, а топката придоби странна траектория, заблуди Любенов и влетя в мрежата.

За второто попадение отново той имаше основен принос. В 40’ той напредна по крилото и буквално счупи кръста на Веселин Минев, нахлу в наказателното поле и центрира за Косоко, който с глава заби второто попадение. Той донесе и една от победите на ЦСКА над Левски през миналия сезон.

В добавеното време на срещата Литекс вкара още един гол, след като Недялков направи 40-метров пробив и поднесе топката за Златинов - 3:0. В самия край на срещата Луис Педро изкара червен картон на Попов, който реагира остро на провокоция на крилото.

„Сините” отново демонстрираха липса на креативност в нападение, а единственото солидно положение за отбора беше опропастено от Аниете в началото на второто полувреме. Така Левски не успя да запише втора поредна победа като гост на Литекс .

От своя страна след слабия старт на първенството и двете поредни загуби възпитаниците на Красимир Балъков записаха 10 точки в последните си 4 мача и са само на 3 зад временния лидер ЦСКА. „Сините” остават 7-и с актив от 7 пункта.

Дербито започна с чести фаулове в средата на терена. Двата отбора не успяха да напипат своя ритъм от самото начало, като Литекс действаше малко по-добре в халфовата линия, но положенията пред Любнов липсваха. Аниете и Велев пък пробваха извеждащи подавания за Божинов и Педро, но без особен успех.

В 13' дойде първото опасно положение пред една от двете врати. Отлична акция отдясно завърши с подаване на Асприля в наказателното поле, където Омар Косоко засече от воле, но топката мина над вратата на Любенов.

4109431

Две минути по-късно дойде време за първата намеса на стража на юношеския национален отбор. Косоко свали отлично топката за Джордан в наказателното поле, но Любенов успя да изпревари голмайстора на А група за миналия сезон.

По-добрата игра на "оранжевите" даде резултат в 22', като в Ловеч падна поредното красиво попадение. Даниел Асприлия беше оставен да оперира необезпокояван отдясно на нападението и крилото стреля изключително силно и коварно от 27 метра. Топката заблуди Любенов и влетя във вратата за 1:0.

Левски имаше няколко шансове да изравни, но Божинов, Аниете и Педро действаха много слабо в противниковата половина, докато в 40' положението на "сините" стана още по-тежко.

Асприля остана сам срещу Веселин Минев, надигра го и успя да центрира за Омар Косоко, който, подобно на престоя си в ЦСКА, нямаше проблем да отбележи - 2:0 за домакините. При този резултат приключи и първата част.

4109432

След почивката темпото в играта на "сините" бешевдигнато и още в 49' Аниете получи отличен шанс да намали резултата. Той беше изведен сам срещу Баривиера, но голмайсторът на втория ешалон в гръцката лига не успя да преодолее Винисиус.

Последваха масирани атаки на Левски, които обаче не доведоха до нищо опасно. Това наложи смяната на яловия Божинов, който беше сменен от Домовчийски. Таранът на "сините" обаче нямаше много шансове пред себе си.

4109433

Луис Педро беше много активен и пробва няколко удара, единият от които париран прекрасно от вратаря на домакините, които от своя страна приеха дълбоко в своята половина играта. Това можеше да доведе до 3-и гол за "оранжевите", след като резервата Милчо Ангелов беше изведен отдясно в наказателното поле и стреля диагонално, но не намери очертанията на вратата.

В заключителните 15 минути Литекс доминираше на терена, като физически възпитаниците на Георги Иванов - Гонзо не издържаха, а опитите за търсене поне на почетен гол на Левски намаляха драстично, въпреки влизането и на Бедоя на терена.

Гостите капитулираха съвсем в продълженията, след като Антон Недялков проби отлично отляво през цялата половина на Левски и намери отлично Петър Златинов, който останал сам на 7 метра от вратата овладя спокойно и направи 3:0.