Лил отвори очи и спря ПСЖ по пътя към върха

Отборът на Лил изкова домакинско равенство 1:1 с Пари Сен Жермен и прекъсна серията на шампионите от пет поредни победи във френската Лига 1.

Двубоят от 16-ия кръг на първенството предложи открит и офанзивен футбол, като и двата тима имаха възможност да стигнат до крайния успех.

Единсон Кавани откри за шампионите през първата част, но малко преди почивката Салваторе Сиригу си отбеляза автогол, а равенството 1:1 се запази и до края.

Така ПСЖ не успя да се възползва от грешната стъпка на лидера Олимпик Марсилия, който завърши наравно при визитата си на Лориен. Парижани остават на на второ място и на две точки зад лидера.

Лил пък спечели 17-а точка от началото на сезона, но "песовете" остават на едва 15-а позиция във временното класиране на шампионата. Преди днешния двубой Лил имаше четири поражения в последните си пет мача за първенство.

Голямата звезда на ПСЖ Златан Ибрахимович получи почивка от Лоран Блан и не бе в групата на шампионите за двубоя, като в негово отсъствие атаката на гостите бе оглавена от Единсон Кавани. Езекиел Лавеци и Лукас Моура подпомагаха уругваеца през двата фланга, докато Хавиер Пасторе, Тиаго Мота и Блейс Матуиди стартираха в средата на терена за парижани.

Лил разчиташе на Дивок Ориги и Нолан Ру в офанзивен план, като двамата нападатели трябваше да бъдат подпомагани от „десетката“ на „песовете“ Марвин Мартин. Идриса Гай, Антонио Мавуба и Флорен Балмон стартираха в средата на терена за Лил.

Двубоят на „Стад Пиер-Мауру“ започна с отличен шанс за домакините, които можеха да поведат в резултата след само две минути игра. Салваторе Сиригу спаси удар в очертанията на Дивок Ориги, а после стори същото и при добавката на Ру, отказвайки „песовете“ от ранен гол в срещата.

В 10' събитията се пренесоха пред вратата на Лил, а Винсент Ениеяма също трябваше да демонстрира класата си. Нигерийският страж се намеси след изстрел на Лукас Моура и също запази мрежата си суха. В 27' Тиаго Силва се включи в атаката на ПСЖ и стреля с глава, но бразилският капитан на гостите не успя да уцели вратата.

4126818

Само две минути по-късно обаче Пари Сен Жермен вече имаше гол преднина в двубоя. Гостите разиграха добра атака на скорост в половината на Лил, като акцията завърши с точно центриране на Лавеци към Единсон Кавани. Уругваецът протегна крак и от лесна позиция преодоля Ениеяма за 0:1.

Инкасираното попадение активизира допълнително домакините, които започнаха да търсят изравнителен гол във вратата на Сиригу. До такъв в крайна сметка се стигна три минути преди почивката, макар и гостите да „помогнаха“ в реализирането му. Розенал засече топката с глава след изпълнение на корнер, а в опита си да улови топката, Салваторе Сиригу си отбеляза нелеп автогол, възстановявайки равенството в дербито – 1:1.

4126814

Втората част стартира с възможност за домакините, но Сиригу отрази изстрела на резервата Дьолаплас. Малко след това късметът помогна на "песовете", след като изстрел на Лукас Моура бе отразен от Ениеяма, а топката се отклони и в гредата.

Двата тима продължиха да си разменят ситуации за гол, търсейки и крайния успех в двубоя. В 69' Сиригу трябваше да се намесва след изстрел на Гай, а малко след това и Нолан Ру стреля, но без да уцели очертанията на вратата.

До края на срещата до второ попадение в някоя от двете врати така и не се стигна, като до голяма степен заслужено Лил и ПСЖ поделиха по една точка, завършвайки наравно 1:1 на "Стад Луи-Мауру".