Левски с уникален обрат от 0:2 във Вечното дерби

снимка: bgvolleyball.com

Волейболистите на Левски надиграха като домакини ЦСКА с 3:2 (21:25, 25:27, 25:23, 25:19, 17:15 ) в среща от деветнадесетия кръг на Суперлигата при мъжете, която се игра в столичната зала „Универсиада“, предаде bgvolleyball.com.

„Сините“ направиха феноменален обрат, като изоставаха с 0:2 гейма, но успяха да направят и невъзможното за да преодолеят съперника и да триумфират с крайната победа с 3:2. С това те взеха реванш за загубата от "червените" в първия полусезон в шампионата. А като цяло левскарите сложиха край на дълга поредица неуспехи срещу вечния противник.

Двубоят се игра само пред „сини“ фенове, като „червени“ поддръжници не бяха допуснати в залата, а около 350 зрители проследиха Вечното дерби.

Кадровите проблеми в ЦСКА отново наложиха Христо Цветанов да играе като посрещач. Травма във врата на Красимир Гайдарски му попречи тренира пълноценно в последните занимания, но все пак волейболистът излезе на игрището като титуляр. Въпреки всички неуредици „армейците“ тръгнаха с устрем, като започнаха да диктуват темпото. Волейболистите на Левски пък отбелязаха неубедителен старт, като не успяха да се противопоставят на ниво. Слабости в посрещане доведоха до ролята им на догонващ, като второто техническо прекъсване ЦСКА водеше с 16:11. Треньорът Владимир Николов потърси промяна, като на мястото на Смилен Мляков като диагонал влезе Симеон Александров. „Сините“ намалиха разликата до 2 точки, 20:22, но за повече нямаха сили и ЦСКА взе първия гейм с точка от блокада.

Проблемите за левскарите продължиха, а грешките се задълбочиха, като във втората част ЦСКА поведе д 18:13. Нова промяна потърси Владимир Николов като на мястото на Евгений Банов на игрището се пови младия Самуил Вълчинов, а като разпределител влезе Николай Манчев. Рокадата даде резултат, а след серия на Вълчинов от начален удар „сините“ успяха да стопят пасива си и да изравнят при 21:21. Домакините обаче показаха колебания във важния момент, като след 25:25, ЦСКА отново надделя и поведе с 2:0 гейма.

В третата част „сините“ най-накрая показаха възможности, като се върнаха в играта. Този път те успяха да покажат повече устойчивост в края на гейма. При 23:23 единична блокада на Смилен Мляков даде предимство на сините, а атака в аут на армейците доведе до 25-а точка за тима на Левски, който спечели гейма и се върна в играта.

Успехът отприщи левскарите и в четвъртата част те започнаха ударно с 8:3. Домакините стабилизираха посрещането, а блокадата започна да работи. Армейците пък започнаха да изпитват проблеми при организация на атака. Сините взеха водещата роля и я запазиха до край, като спечелиха гейма, а с това докараха срещата до тайбрек.

Петата решителна част б напълно равностойна, като драмата бе пълна. Левски поведе с 14:13, но не успя да затвори гейма при първия опит. След равенството 14:14 домакините успяха да повалят съперника след третия опит, като триумфираха с крайната победа.

Успехът донесе единадесета победа за Левски, като тимът запазва шеста позиция в Суперлигата с 8 загуби и 32 точки. ЦСКА също запазва трето място във временното класиране, като има тринадесет поледи, шест загуби и актив от 44 точки.

Реализатор за победата на Левски бе Смилен Мляков с 28 точки (4 аса, 1 блок, 42% в атака). Евгений Банов добави 17 точки (1 ас, 4 блока, 40% в атака).

За ЦСКА най-резултатен бе Пламен Шекерджиев със 17 точки (2 аса, 1 блок, 30% в атака).