Левски подчини Локо и прекъсна кошмарна серия

Отборът на Левски сложи край на кошмарната си серия от четири поредни загуби в шампионата, след като днес "сините" спечелиха с 2:1 домакинството си на Локомотив Пловдив в среща от 36-ия кръг на "А" група.

Цветан Генков и Валери Божинов донесоха успех на домакините с попадения в първите 12 минути на двубоя, а Мартин Камбуров върна един гол за Локомотив след почивката.

Така Левски събра актив от 56 точки на сметката си, но оставайки на едва 5-а позиция във временното класиране и на цели седем пункта зад четвъртия Ботев Пловдив.

Локомотив пък заема последното седмо място в първата седмица на първенството, разполагайки с 49 точки на сметката си.

Треньорът на Левски Елин Топузаков заложи на Валери Божинов и Цветан Генков в атаката на тима, като място сред титулярите намериха още юношите на клуба Владислав Мисяк, Стивън Петков, Радослав Цонев и Мики Орачев. Владимир Гаджев отново зае обичайната си позиция в средата на терена, а освен младия Орачев, в защита пред Горан Блажевич действаха още капитанът Станислав Ангелов, Пламен Крумов и Дъстли Мюлдер, който отново зае необичайната позиция на централен бранител.

Мартин Камбуров, Спас Делев, Тижани Белаид и Жозеф Мендес трябваше да притесняват отбраната на Левски, докато Н'Дайе и Диего Фераресо започнаха в средната линия. Йордан Тодоров, Ангел Йошев, Ангел Грънчов и Асен Георгиев стартираха пред вратаря Кирил Акалски в защита.

Още в 4' "сините" можеха да открият резултата, но фрапантен пропуск направи Валери Божинов. Таранът бе намерен добре от Цветан Генков, но от близка дистанция не успя да преодолее Кирил Акалски. Малко след това юношата Владислав Мисяк блесна с добър индивидуален пробив, но центрирането му към Владимир Гаджев бе пресечено от Ангел Йошев.

Резултатът на ст. "Георги Аспарухов" все пак бе открит в 11', когато Цветан Генков реализира в мрежата на Кирил Акалски. Владимир Гаджев изведе "деветката" с чудесен пас зад защитата на Локомотив, а бившият национал демонстрира хладнокръвие и с премерен изстрел насочи кълбото в мрежата на пловдивчани - 1:0.

Само три минути по-късно Левски успя и да удвои резултата, като този път точен бе Валери Божинов. Попадението на "десетката" бе копие на това отпреди малко, като и този път извеждащият пас бе дело на Владимир Гаджев. Защитата на "смърфовете" бе матирана, а останал очи в очи с Акалски, Божинов лесно реализира за 2:0.

В 38' Валери Божинов отново се "отличи" с пропуск, като този път нападателят не успя да засече топката с глава пред напълно празна врата. Авторът на втория гол в срещата стреля с глава от два-три метра разстояние, но шокиращо не успявайки да уцели опразнената врата пред себе си.

На почивката Елин Топузаков извърши две промени в своя състав, като контузеният Дъстли Мюлдер отстъпи мястото си на Павел Чмовш, докато Борислав Цонев замени Владислав Мисяк. Смяна направи и Александър Станков, който даде шанс за дебют на 19-годишния Айкут Янъков. Играта напусна Жозеф Мендес.

Втората част стартира със силен удар на току-що влезлия Борислав Цонев, който обаче бе твърде неточен в опита си. Между 54' и 57' Локомотив застраши на два пъти вратата на Левски, но удари на Делев и Камбуров не се оказаха ефективни.

В 59' се стигна и до най-комичната ситуация от началото на срещата. Цветан Генков излезе очи в очи с Акалски и финтира вратаря на Локомотив, но по куриозен начин загуби равновесие и не успя да чукне топката в напълно празната врата пред себе си. Това довлече на Генков и бурни освирквания от трибуните, като феновете засипаха нападателя с обиди и гневни възгласи.

Само минута по-късно пропускът на Генков бе наказан от "смърфовете". Звездата на гостите Мартин Камбуров изпадна в подобна ситуация, но за разлика от Генков успя да завърши атаката, след като успешно преодоля Горан Блажевич - 2:1. Малко след това Спас Делев напредна и стреля силно в очертанията, но Блажевич спаси.

В 79' гостите от Локомотив пропиляха изгоден шанс за изравнително попадение. Тижани Белаид засече с глава добро центриране в наказателното поле на Левски, но изпращайки топката извън очертанията на вратата. В 83' пропуск от напълно чиста позиция направи и Мартин Камбуров. Капитанът на Локо бе изпуснат от защитата на "сините" и стреля с глава от непосредствена близост, но топката премина на сантиметри от дясната странична греда.