Левски наказа Пирин с класика след много спорна дузпа

снимка: lap.bg

Левски наказа Пирин с 3:0 на своя "Георги Аспарухов" в двубой от 19-ия кръг на Първа професионална лига. Така "сините" записаха трета поредна победа в първенството и спряха серията от два последователни успеха на "орлетата". Роман Прохазка вкара първото попадение след изключително спорна дузпа. Жуниор Мапуку и Васил Панайотов пък оформиха крайния резултат в двубоя. Мачът бе номер 50 за стража на "сините" Божидар Митрев и той го отпразнува с чиста мрежа.

Левски започна по-силно срещата, като в първите минути Мапуку и Обертан създадоха доста проблеми на Благой Макенджиев. В 11-ата минута "Черната сила" стреля опасно покрай гредата на стража на Пирин. Малко по-късно пък френското крило стреля опасно, но Макенджиев се намеси авторитетно.

В 20-ата минута "сините" получиха право да изпълнят дузпа. 11-метровият наказателен удар обаче бе доста спорен. Холмар Ейолфсон бе задържан в пеналта от Николов при корнер отляво за Левски и съдията Валентин Железов посочи бялата точка, което предизвика остра реакция от футболистите на Милен Радуканов. Роман Прохазка застана зад топката и вкара за 1:0, макар Макенджиев да бе близо да спаси.

До края на полувремето Жерсон Кабрал имаше шанс да вкара още един гол за Левски, но вратарят на Пирин се намеси. Станислав Костов и Антон Костадинов създадоха проблеми на Божидар Митрев, но той се справи с тях.

Левски стартира по великолепен начин второто полувреме и само 3 минути след сигнала на Железов поведе с 2:0. Жуниор Мапуку се измъкна от отбраната на Пирин след пас на Обертан, а Макенджиев излезе неразчетено твърде напред предз наказателното си поле. Това улесни Мапуку, който спря топката и от 35-40 метра прехвърли стража и двама бранители, за да вкара гол на опразнената врата.

В 54-ата минута отново конгоанецът можеше да отбележи и да сложи точка на спора. Ударът му обаче облиза страничната греда. Левски обаче задържа контрола над събитията, докато атаките на Пирин ставаха все по-редки.

Така се стигна до 78-ата минута, когато Васил Панайотов оформи крайното 3:0. Горанов върна топката към границата на наказателното поле, където халфът от движение заби топката в левия ъгъл на Макенджиев. Това е трето попадение на Панайотов в два мача, като в миналия кръг той отбеляза 2 при победата над Дунав с 4:0.

До края Макенджиев спаси удари на Буш и Белмонт, като предотврати по-сериозна загуба за своя тим. След третата поредна победа Левски е на 3-о място с 38 точки - на 4 от лидера Лудогорец, но и с мач повече. Пирин е 11-и с 19 пункта.