Левски надхитри Черно море за първи успех

Левски постигна първа победа през новия сезон в А група, след като наказа груба грешка в защита на Черно море и изтръгна успех с 1:0 на стадион „Тича“ в първия двубой от съботната програма на четвъртия кръг в българското първенство.

„Сините“ се добраха до трите точки след точен изстрел на Борислав Цонев в добавеното време на първата част, когато младокът се възползва от невнимателни действия на Траян Траянов и прониза мрежата на „моряците“.

Като цяло през първата част мачът не предложи почти никакви вълнения за зрителите, освен здрава битка между играчите на двата тима. След почивката бяха създадени повече чисти положения, но пропуските на домакините ги лишиха от шанса поне да избегнат поражението.

Така Левски се поздрави с първа победа след три неуспешни опита от началото на новия сезон и събра 5 точки в актива си, докато Черно море остава с 4 пункта. За втори пореден път в рамките на А група „моряците“ не успяват да се разпишат срещу Левски на свой терен, след като миналия сезон „сините“ бяха единственият тим, който опази мрежата си суха на стадион „Тича“.

Първият четвърт час мина с двуостра игра, макар и двата тима да опитваха да завършват атаките си предимно чрез центрирания, които не водеха до опасни удари и предимно до неточни изпълнения в завършващата фаза.

Левски определено не се държеше като гост и не се затваряше в собствената половина, но липсата на синхрон между новите и старите футболисти обричаше обещаващи акции на безплоден край. Играта продължи да се развива с неточни отигравания и брак, който допринасяше за неособено високото качество на продукция. Към 30-ата минута темпото поспадна и дори опитите за опасни атаки оредяха.

Най-близката ситуация до чисто положение за гол дойде в 40-ата минута, когато Борислав Цонев пое топката в наказателното поле, но бе повален и претендираше за дузпа. Съдията Вихрен Манев не уважи апела му, а след това Георги Костадинов с хубав финт пробва да си освободи позиция за стрелба, но бранител гардира кълбото и опасността бе предотвратена.

И когато двата тима се подготвяха за пауза след безплодното първо полувреме, Траян Траянов направи нелепа грешка в собственото наказателното поле и безразсъдно позволи на Борислав Цонев да му отнеме топката. Младокът стреля моментално в близкия ъгъл и не остави шансове на Георги Китанов - 0:1.

В 50-ата минута Черно море отправи първия си истински опасен удар, след като Живко Петков пое топката от Симеон Райков и стреля, но кълбото профуча покрай страничната греда. Въпреки че двубоят продължи да не предлага особено атрактивни отигравания и положения, предразположеността на играчите от двата тима към грешки допринасяше за интригата.

Точно по този начин в 61-ата минута Левски се възползва от невнимание в защитата на "моряците" и Де Ноойер центрира отлично в пеналтерията за Божидар Краев, който прати кълбото покрай плонжа на вратаря. Траян Траянов обаче изчисти от голлинията и донякъде се реваншира за грубата грешка, довела до попадението за Левски в края на първата част.

Съдията Вихрен Манев продължи с противоречивите си отсъждания по отношение на жълтите картони - веднъж вече той бе пожалил в началото на второто полувреме Марк Клок за каратистко изпълнение, а в 65-ата минута не посмя да покаже (втори) жълт картон на Де Ноойер.

От последвалия пряк свободен удар Симеон Райков затрудни максимално Боян Йоргачевич, но "синият" страж опази вратата си и предотврати изравнителен гол. В 75-ата минута Черно море направи нов сериозен пропуск, след като Матиа Курьор изпусна от чиста ситуация на почти празна врата с глава да нанесе ново разочарование на Левски. След центриране от фаул топката стигна до него, но мерникът му този път не бе достатъчно точен, за да му донесе нов гол срещу "сините".

В 86-ата минута ново опасно центриране от пряк свободен удар на Райков доведе до смут в малкия пенал на Левски, но Боян Йоргачевич успя да улови от втория опит, след като топката рикошира в крака му по щастлив за него начин.

В самия край на добавеното време Левски можеше да стигне и до втори гол след нова грешка в защитата на Черно море, но до попадение не се стигна и "сините" спечелиха визитата си на "Тича" с 1:0.