Летящ Дортмунд стори немислимото с Байерн

Шампионът на Германия Байерн изигра най-слабия си мач под ръководството на Хосеп Гуардиола, след като днес баварците загубиха с 0:3 домакинството си на Борусия Дортмунд в голямото дерби от 30-ия кръг на немската Първа Бундеслига.

Така Байерн записа второ поредно поражение след загубата от Аугсбург, като ФК Холивуд инкасира и първи домакински неуспех в разстояние на около 18 месеца. Борусия Дортмунд пък си върна за загубата със същия резултат, допусната на „Сигнал Идуна Парк“ през есента.

Поражението е без никакво значение за Байерн, който вече си гарантира шампионската титла в Германия. Най-лошите новини за Гуардиола обаче дойдоха от травмата, която получи Мануел Нойер. Вратарят на домакините напусна игра още на почивката, оплаквайки се от контузия в прасеца.

Борусия Дортмунд записа трета поредна победа в елита, като „жълто-черните“ събраха 61 точки и дръпнаха на три пред Шалке в битката за второто място. Шампионът и лидер Байерн разполага със 78.

Хосеп Гуардиола заложи на Марио Манджукич на върха на атаката, докато Франк Рибери, Марио Гьотце и Ариен Робен настъпваха от втора позиция. Бастиян Швайнщайгер и Филип Лам започнаха в средата на терена, а Давид Алаба, Данте, Хави Мартинес и Рафиня започнаха в защита.

4079503

Юрген Клоп остави Роберт Левандовски на резервната скамейка, като атаката на „жълто-черните“ бе оглавен от Пиер-Емерик Обамеянг. Йонас Хофман, Марко Ройс и Хенрих Мъхитарян стартираха зад габонеца, а Себастиян Кел и Нури Шахин започнаха в средната линия. Гроскройц, Папастатопулос, Хумелс и Дурм заеха места в отбрана.

Двубоят на „Алианц Арена“ стартира с внимателна игра от страна и на двата отбора, но още в 20' гостите от Дортмунд излязоха напред в резултата. Защитата на Байерн позволи на Марко Ройс да намери Мъхитарян, който от своя страна отбеляза за 0:1.

4079506

Минута преди почивката Байерн получи шанс да изравни, но Марио Манджукич не успя да се възползва. Хърватският национал засече с ножичен удар точно центриране на Рафиня, но пращайки кълбото право в обятията на Вайденфелер.

На почивката наставникът на домакините Хосеп Гуардиола бе принуден да извърши промяна в своя стартов състав, като титулярният №1 Мануел Нойер отстъпи мястото си на 20-годишния Лукас Радер.

4079499

Втората част стартира кошмарно за баварците, които допуснаха и второ попадение в мрежата си. Още в 49' Мъхитарян пусна отлична топка към Обамеянг, който от своя страна я предостави на Марко Ройс. Германският национал не сбърка и покачи на 0:2.

В 56' трибуните на „Алианц Арена“ замлъкнаха съвсем, защото воденият от Юрген Клоп състав направи резултата и класически. Защитата на Байерн увисна при една дълга топка в половината на домакините, което позволи на Хофман да излезе очи в очи с Радер. Футболистът на Дортмунд не сбърка и заби топката под напречната греда – 0:3.

4079502

Хосеп Гуардиола извади от игра неефективния тази вечер Франк Рибери, гласувайки доверие на оставения на пейката Томас Мюлер. Малко по-късно играта напусна и Ариен Робен, докато Юрген Клоп най-сетне гласува доверие на очакващия трансфер в Байерн Роберт Левандовски.

Постепенно в играта на Байерн се загуби и малкото останало настроение, докато гостите действаха организирано и дисциплирано в отбрана, очаквайки всеки един шанс да контраатакуват в половината на шампионите.

В 76' гостите можеха да достигнат и до четвърти гол във вратата на баварците. Нури Шахин потърси Обамеянг, който надбяга Данте в половината на Байерн. Първият удар на габонеца бе спасен от Радер, а при добавката нападателят стреля във външната страна на мрежата.

4079507

До края на сблъсъка до нови попадения не се стигна, с което и приключи агонията на Байерн в днешния черен за европейския шампион ден на "Алианц Арена".