"Лаута" не видя чудо, Черно море е на финал (ВИДЕО)

снимка: lokomotivpd.com

Въпреки опита да осъществи малко очакван и евентуално исторически обрат, Локомотив (Пловдив) не можа да заличи огромния си пасив в полуфиналите за Купата на България срещу Черно море.

„Моряците“ отстъпваха с 1:2 при визитата си на стадиона в пловдивския парк „Лаута“, до 87-ата минута, но с две бързи контраатаки осъществиха късен обрат и нанесоха второ поражение на „смърфовете“ - 3:2.

Така с общ резултат 8:3 по убедителен начин Черно море се класира на финал за трети път в историята си. Както можеше да се очаква, Черно море изигра отговорно реванша и не предприе излишни рискове, осланяйки се на аванса си от победата с 5:1 във Варна.

Още в третата минута обаче „моряците“ поведоха с гол на Живко Атанасов и направиха задачата на съперника още по-сложна. Спас Делев с фантастичен шут от пряк свободен удар в 38-ата минута по ефектен начин възстанови равенството, но на почивката двата тима се прибраха при 1:1 и времето за „смърфовете“ изтичаше.

В 68-ата минута отново след изпълнение на пряк свободен удар Спас Делев допринесе за пълня обрат в мача. Този път с центриране от левия фланг Торпедото заблуди вратаря на „моряците“ Илия Николов, след като футболистите в наказателното поле се разминаха с топката и тя се оплете в мрежата на Черно море – 2:1.

След две скоростни контраатаки през почти липсващата защита на Локомотив в 87-ата и 90-ата минута Матия Курьор се разписа набързо два пъти, за да фиксира крайното 3:2 в полза на Черно море.

Така след 2006 и 2008 година „моряците“ отново са на финал за Купата на България и от третия си опит ще опитат да спечелят трофея. Локомотив трябваше да се задоволи с достойно представяне в турнира и все пак заслужаващ уважение опит да заличи големия пасив от първия мач.

Още в третата минута "моряците" индикираха, че няма да допуснат домакините да осъществят исторически подвиг - след центриране от корнер Живко Атанасов бе оставен без опека в малкото наказателно поле и с глава от близко разстояние простреля мрежата на Локо - 0:1.

Стенио имаше възможност да допринесе за втори бърз гол във вратата на домакините, но пробивът му отдясно в пеналтерията не завърши с точно центриране поради добрата намеса на Витанов.

Локомотив отговори с два удара на Дани Кики, който първо от близо 30 метра прати кълбото на сантиметри от гредата, а малко по-късно в 8-ата минута с глава не можа да затрудни Илия Николов. "Смърфовете" се затрудняваха да организират качествени акции към вратата на противника и прекаляваха с дългите пасове към Спас Делев, който често бе оставян сам да се бори с квартета в защита на Черно море.

"Моряците" използваха далеч по-често и по-ефективно фланговете, като в 21-ата минута Курьор направи впечатляващ пробив по тъчлинията отдясно и центрира в наказателното поле, а Вилиян Бижев избра да комбинира вместо да стреля. Връхлитащият Симеон Райков обаче отправи изстрел в обсега на вратаря и Николов успя да предотврати нов гол.

Домакините организираха няколко по-смислени атаки към 30-ата минута и се задържаха в полето на Черно море, но продължаваха да не се справят с излизането на стрелкови позиции и реално не застрашаваха аванса на "моряците".

Марчин Бургхард с много неточен изстрел пропусна да материализира скоростна контраатака на гостите, а секунди по-късно в 35-ата минута удар на Бижев от границата на наказателното поле бе париран от вратаря, а при добавката Курьор прати кълбото високо над вратата.

В 38-ата минута с великолепно изпълнение на пряк свободен удар и помощта на горната греда Спас Делев изравни по ефектен начин - 1:1.

След почивката Локомотив бе по-дейният тим, но защитата на Черно море продължаваше да се представя блестящо и не допускаше опасни шутове да притесняват вратаря Илия Николов. На няколко пъти след центрирания от фланговете се създаваха разбърквания в наказателното поле на "моряците", но изстрелите от на пръв поглед изгодни позиции биваха блокирани.

Отново от статично положение обаче домакините се добраха до попадение в мрежата на противника. Спас Делев по-скоро центрира топката в наказателното поле от фаул на левия фланг, но всички играчи в пеналтерията се разминаха с нея, а стражът Николов се заблуди и кълбото се оплете в мрежата му - 2:1.

Секунди след попадението Локомотив изпусна отлична възможност за трети гол, който със сигурност щеше да върне интригата и да постави под сериозно напрежение Черно море. Някак си обаче Дани Кики не можа на два метра от голлинията да нацели рамката на вратата с глава след центриране отдясно.

В отчаяните си опити да направят победата си още по-убедителна домакините изоставиха задълженията си в защита и паднаха в капана на контраатаките на "моряците". Първо Вилиян Бижев още от централната линия се отправи сам срещу вратата, но ударът му бе париран от Александър Витанов. Топката обаче се върна на пътя на нападателя, който подаде към непокрития Матия Курьор и той възстанови равенството 2:2.

В 90-ата минута отново след подобна скоростна контраатака Курьор бе оставен без опека в малкото наказателно поле и с глава се разписа, за да осъществи пълен обрат - 2:3.

На вратата за Локомотив застава Александър Витанов, а пред него в защита от ляво надясно са подредени Здравко Илиев, Сечков, Горанов и Стамов. Вълчев и Бурабия си партнират в средата на терена, а на двата фланга са Де Врийзе и Александър Якимов. Капитанът Дани Кики е позициониран зад играещия като чист нападател Спас Делев.

Илия Николов е на вратата на Черно море, а в ариегарда компания си правят Кулибали, Кирил Котев (капитан), Живко Атанасов и Михаил Венков. Марчин Бургхард, Марк Клок и Стенио са триото в средата на терена, а Симеон Райков, Курьор и Вилиян Бижев ще отговорят за нападението.

В другия полуфинален реванш утре на стадион „Георги Аспарухов“ Левски приема актуалния носител на Купата Лудогорец след 0:0 в Разград.

Пето класиране на финал в турнира за Локомотив изглежда изключително трудна задача, предвид тежкото финансово състояние в клуба и огромния пасив от предишния мач във Варна. „Смърфовете“ обаче са по-успешният от двата тима в турнира, защото това е 24-ти полуфинален двубой в историята им, като пет пъти са се класирали на финала – 1948, 1960, 1971 и 2012.

Черно море в два от пет предишни случая е играл за трофея, като през 2006 губи от ЦСКА с 1:3, а през 2008 е надвит от Литекс с 0:1.