Късметът отново обгърна и спаси Борусия в Марсилия

Фортуна отново се усмихна на Борусия (Дортмунд), след като в 87' измъчен удар на Кевин Гроскройц изненадата Манданда и влетя за 2:1, което даде и ценната победа на финалиста от миналото издание на Шампионска лига.

Благодарение на нея Борусия се озова на първо място в групата и ще играе в следващата фаза на турнира, като най-големият губещ е Наполи, който изигра силен двубой срещу Арсенал, спечели с 1:0, но с актив от 12 точки отпада заради головата си разлика.

Подобен късмет възпитаниците на Юрген Клоп извадиха в четвъртфиналите на турнира срещу Малага, когато в последната секунда на реванша Борусия вкара и се класира като по чудо, а след това стигна и финала.

Иначе днешната среща почна отлично с гол в 4' на Левандовски, но Диавара възстанови равенството само 10 минути по-късно. Пайет обаче си изпроси бързи два жълти картона и Борусия остана с човек повече.

До самия край на мача обаче гол не падна, но все пак в 87' Гроскройц падайки стреля, а Манданда не се намеси умело и с помощта на гредата топката влезе във вратата, а Борусия продължи напред.

Парадоксът е, че Наполи, който спечели с 2:0 домакинския си мач, събра 12 точки, но ще играе в Лига Европа. Същия брой точки има и Борусия, и Арсенал, но и двата тима са с по-добра голова разлика.

Двубоят нямаше как да започне по-добре за гостите, които още в 4' успяха да открият резултата. Левандовски беше изведен на скорост в наказателното поле от Мъхитарян, а нападателят надбяга защитник до себе си и успя да чукне топката покрай вратаря.

Това отпусна гостите, които приеха домакините в своята половина, а в 14' съжаляваха за това. При изпълнение на свободен удар Вайденфелер не се намеси добре при центрирането, а топката удари гредата след удар на Халифа. Диавара обаче стигна до топката и с глава реализира.

Последва натиск на “жълто-черните“, които можеха да се разпишат чрез Ройс и Левандовски, но и двамата се отчетоха с пропуски. В 32' Пайет фаулира грубо Ройс, а само 2 минути по-късно съдията реши, че играчът симулира при опит да си спечели дузпа и получи втори жълт картон – само за две минути руснакът си изкара червен картон.

Това вдъхнови гостите, които започнаха масирани атаки, но те не доведоха до гол преди почивката. След началото на второто полувреме ситуацията не се промени, но нетипични пропуски направиха отново Ройс и Левандовски от около 7-8 метра.

Мъките на Борусия продължиха и в следващите минути, а в 73' на стадиона стана ясно, че Наполи вече води на Арсенал и при това положение Борусия (Дортмунд) отпада от турнира. Дори това обаче не успя да вдигне отбора, като Марсилия се отбраняваше геройски и дори Жиняк на няколко пъти пробва далечни, но неточни удари.

В отчаян ход Ройс и Блашчиковски бяха заменени от Шрайбер и Хофман, но и двамата бяха незабележими на терена. В 85' пък Манданда извърши нарушение срещу Левандовски, но съдията счете, че нарушението е срещу вратаря – фаул в полза на домакините.

Все пак в 87' късметът покри гостите, след като Шрайбер върна към Гроскройц, който падайки успя да стреля слабо. Манданда обаче не се намеси никак добре, а след неговата намеса топката се удари в страничния стълб и влетя във вратата – 2:1 за Борусия и миналогодишният шампион ще играе на осминафинал.