Кеф! Волейшампионките биха в ШЛ със златен гейм

Марица (Пловдив) се класира за следващия кръг във волейболната Шампионска лига за жени! Българският първенец загуби като гост от финландския шампион ЛП Сало (Сало) с 1:3 гейма (25:14, 22:25, 24:26, 19:25) в мача реванш, игран късно снощи пред близо 1000 зрители в зала Салохали, но успя да надиграе противника с 15:12 в златния гейм и ще се изправи срещу руския Енисей (Красноярск) в битка за влизане в груповата фаза на най-силния евротурнир.

Прегорелите в желанието си да се представят добре пред своята публика домакини допуснаха много брак в играта си през първия гейм, а блокадата на маричанки не позволи на естонския точконосител Керту Лаак да отбележи нито веднъж. Виктория Григорова се представи блестящо в тази първа част – резултатна и на трите елемента, тя заби през центъра и за крайното 25:14. Българките продължиха надмощието си и във втория гейм и бързо дръпнаха с 14:7. Притиснати до стената обаче, волейболистките на ЛП Сало постигнаха 10 поредни точки при сервиси на Роня Хейкиниеми за 17:14. След три разигравания Марица изравни и се завърза люта битка до края, в която блокадата на Лаак донесе предимство на домакините, а Хейкиниеми затвори гейма с успешна атака за 25:22.

С резултатна игра на Кремена Каменова и влязлата в игра капитанка Радосвета Тенева, Марица успя да стопи изоставане от 4 точки в средата на третия и битката точка за точка продължи до края. При геймбол за ЛП Сало, италианската съдийка Илариа Вани отказа да отчете докосване на финландската блокада при атака на Каменова от втора линия и, въпреки протестите на българските състезателки, геймът завърши при 26:24 в полза на домакините. Всеотдайната игра в защита на момичетата в розово им помогна и в четвъртия гейм. Помогнаха им и още няколко спорни отсъждания на Илариа Вани, включително червен картон на Иван Петков за тяхното оспорване. С отличен принос от Ноора Косонен, Сало спечели мача с 25:19 и вкара двубоя в златен гейм.

Златният гейм започна добре за домакините, но с отлични изяви от Кремена Каменова и влязлата като резерва Силвия Андреева Марица наложи превес и триумфира като краен победител с 15:12.

С общо 25 точки в петте изиграни гейма, топреализатор стана Кремена Каменова. Роня Хейкиниеми направи 21 за домакините от Сало. След мача тя бе обявена и за най-добър играч на финландския тим. Либерото на Марица Ивелина Монова пък получи наградата за най-полезен състезател в състава на победителките.

Срещите на Марица с Енисей ще се проведат на 7 ноември в Пловдив и на 11 ноември в Красноярск.