Канарчетата клъвнаха орлите на дузпи и са супершампиони на България! (ВИДЕО)

снимка: botevplovdiv.bg

Ботев (Пловдив) завоюва Суперкупата на България, налагайки се над Лудогорец с 5:4 при изпълнение на дузпи. Редовното време на двубоя на стадион "Лазур" в Бургас завърши при резултат 1:1, но рулетката на 11-метровите наказателни удари узакони шампиона. Това бе първа Суперкупа на България в славната история на "канарчетата". Те измъкнаха вече втори трофей под носа на доминанта в родния футбол Лудогорец след Купата тази година. "Жълто-черните" осъществиха сладко отмъщение за загубата на същия трофей през 2014 година пак от "орлите".

Двубоят започна феноменално за Ботев. Още в 16-ата минута невероятно изпълнение на пряк свободен удар на Тодор Неделев узакони преимуществото на "канарчетата" до този момент. Българският халф се разписа с удар от около 25 метра с левия крак, а Броун нямаше никакъв шанс да спаси.

Оттогава обаче до края на първото полувреме Ботев бе неузнаваем. Лудогорец стегна обръча около наказателното поле на съперника и се втурна в търсене на изравнителния гол. "Канарчетата" обаче удържаха аванса си до края на първата част. "Орлите" нямаха и никакъв късмет. Те на три пъти целиха гредата на пазената от Кайзер врата. Веднъж Марселиньо разтресе страничния стълб от пряк свободен удар, Анисе също намери страничната греда и отново той в края на полувремето би в напречния стълб след поредица от рикошети.

Лудогорец започна вихрено втората част, пренасяйки натрупаната инерция от първото полувреме. Логичното се случи - Вандерсон наниза вратата на Кайзер още в 47-ата минута. Бразилецът осъществи страхотна комбинация с Кешеру и не остави шанс на разредената отбрана на Ботев.

До края обаче сякаш двубоят загуби своя блясък. Нито един от двата тима не желаеше да рискува и да оголва своята половина, а физическата умора си каза думата. Макар да имаше няколко положения пред двете врати, те не представляваха никаква опасност за двамата вратари и така регламентът на финала отреди изпълнение на дузпи за определяне на супершампиона на България.

Ботев бе феноменален от бялата точка. "Канарчетата" безпроблемно отбелязаха първите си пет дузпи, които се оказаха и достатъчни за победата. За тях точни бяха Балтанов, Виана, Генев, Бризола и Димов, след чийто наказателен удар феновете на Ботев изпаднаха в екстаз. За Лудогорец точни бяха Вандерсон, Натанаел, Анисе и Моци, но Марселиньо пропусна първия опит на "орлите". Така след 5:4 при наказателните удари Ботев (Пловдив) ликува с първата си Суперкупа на България!