Изненадващ герой измъкна Ливърпул на "Анфийлд"

Ливърпул сложи край на черната си серия от три поредни загуби и общо четири двубоя без победа в английската Висша лига, след като днес мърсисайдци поеха глътка въздух и спечелиха с 1:0 домакинството си на Стоук Сити в среща от 13-ия кръг на първенството.

Единственият гол в двубоя отбеляза крайният бранител Глен Джонсън минути преди края, след като удар на Рики Ламбърт срещна напречната греда зад Амир Бегович. Джонсън обаче бе на точното място, за да осъществи успешна добавка за крайното 1:0 в полза на Ливърпул.

Така Ливърпул записа пета победа във Висшата лига и първа от 19 октомври насам, когато мърсисайдци спечелиха гостуването си на Куинс Парк Рейнджърс. Стоук пък инкасира шесто поражение от началото на кампанията.

Така Ливърпул събра актив от 17 точки и се изкачи на 11-а позиция във временното класиране, но оставайки на пет точки зад четвъртия Манчестър Юнайтед и зона "Шампионска лига" в английския елит. Стоук Сити е вече 12-и с 15 точки.

Мениджърът на Ливърпул Брендън Роджърс все още не можеше да разчита на контузения Марио Балотели, което отново наложи появата на Рики Ламбърт на върха на атаката. Рахийм Стърлинг и Филипе Коутиньо стартираха в близост до „деветката“, докато Лукас Лейва, Джо Алън и Джордан Хендерсън трябваше да оперират в средата на терена за мърсисайдци. Капитанът Стивън Джерард бе отавен на резервната скамейка, а Хосе Енрике, Коло Туре, Мартин Шкъртел и Глен Джонсън стартираха в защита пред Симон Миноле.

Стоук Сити разчиташе на Маме Диуф в ролята на централен нападател, докато Уолтърс, Къркич и Арнаутович започнаха от втора позиция. Стийв Сидуел и Н'Зонзи започнаха в халфовата линия на „грънчарите“, а Камерън, Шоукрос, Уилсън и Питърс бяха наредени в отбрана пред Амир Бегович.

4126396

Домакините започнаха активно срещата, но трудно успяваха да стигнат до шансове за попадение пред вратата на Амир Бегович. Марк Хюз пък бе принуден да извършва принудителна смяна след само двадесет минути игра, като контузеният Стийв Сидуел отстъпи мястото си на Глен Уилън.

В 26' Ливърпул все пак опита да отбележи гол в мрежата на Стоук, макар и опитът за попадение на Рики Ламбърт да бе крайно несполучлив. Играта на „червените“ продължаваше да не върви, като за цяло първо полувреме миналогодишният вицешампион не успя да създаде нито един стопроцентов шанс за попадение на „Анфийлд“. Мартин Шкъртел също се включи в атаката и опита да отбележи, но и словакът бе твърде далеч от целта.

4126391

В 51' Джордан Хендерсън също опита късмета си, но и халфът на „червените“ не бе прецизен в опита си за стрелба. Само три минути по-късно „Анфийлд“ изтръпна, защото Боян Къркич намери Маме Диуф с отлично подаване в близост до вратата на Ливърпул. Симон Миноле се поколеба дали да излезе напред, като белгиецът в крайна сметка успя да спаси вратата си, запазвайки нулевото равенство.

4126393

Между 59' и 60' на „Анфийлд“ стана още по-интересно, защото и двата тима си разделиха по един шанс за попадение. Първо Боян Къркич нацели гредата зад Миноле, а малко след това Рахийм Стърлинг стреля изключително опасно, но кълбото премина на сантиметри покрай един от страничните стълбове на вратата.

Двубоят в Града на Бийтълс най-сетне се поотвори, като интригуващите ситуации не спряха дотук. В 63' Амир Бегович спаси изстрел на Лукас Лейва, а четири минути по-късно Джо Алън стреля извън очертанията.

Петнадесет минути преди края Стоук Сити също напомни, че може да създава опасности пред вратата на съперника. Резервата Чарли Адам можеше да накаже бившия си тим, но и този път Симон Миноле показа класа и успя да спаси. Някъде по това време Брендън Роджърс гласува доверие и на своя капитан Стивън Джерард, който се появи в игра и зае мястото на Лукас.

Събитията на "Анфийлд" продължиха да се развиват от едната врата към другата, като в 81' Рахийм Стърлинг бе принуден да чисти от голлинията точен изстрел на Маме Диуф. В 85' обаче "червените" вече празнуваха, защото Глен Джонсън най-сетне успя да открие резултата в полза на домакините. Рики Ламбърт засече центриране в наказателното поле на Стоук и нацели напречната греда зад Бегович, а при добавката Глен Джонсън се хвърли смело с главата напред, успявайки да довкара кълбото в мрежата на "грънчарите" - 1:0.

До края на мача гостите от Стоук опитаха да стигнат до изравнителен гол в мрежата на Миноле, но и появата в игра на бившия английски национал Питър Крауч не помогна особено на "грънчарите" в опитите им да избегнат поражението.