Италия посече българските надежди за медал от Евроволей

снимка: eurovolley2015.net

Отборът на България завърши Европейското първенство по волейбол, на което бе домакин, на четвърто място, след като в малкия финал "лъвовете" допуснаха поражение с 3:1 (20:25, 14:25, 25:23, 19:25) от Италия в зала "Арена Армеец" в София. Това бе втора поредна загуба за лъвовете, които за съжеление дойдоха в най-важния момент - 1/2-финал и малък финал.

През първите две части "скуадра адзура" доминираше и заслужено стигна до водачество с 2:0. Последва отпускане в редиците им и това даде шанс на българите да мечтаят за обрат, но до такъв не се стигна, след като Италия взе своето след 25:19.

Първи гейм

Срещата започна по-добре за Италия, като след два блока срещу Теодор Тодоров и Тошко Алексиев те дръпнаха в резултата с 4:2. Атака в аут на Владимир Николов и ас на Иван Зайцев доведоха нещата до 6:2 и почивка за Пламен Константинов. До първата техическа пауза се стигна след атака блокаут на Османи Хуанторена - 5:8. Две поредни атаки в аут на Зайцев от зона едно изравниха резултата - 8:8 и почивка за Италия. Равенството между двата отбора се запази до 12:12, когато Зайцев заби от втора линия, а Теодор Тодоров не успя да нападне през центъра - 14:12. Блок на Владо Николов и Виктор Йосифов срещу Филипо Ланца обаче възстанови отново равенството. Ас на капитана ни при 15:15 доведе до втора техническа пауза в наша полза. Блокаут на Хуанторена и блокада срещу Николов дадоха нова преднина на "скуадра адзура" за 19:17 и втора почивка за Константинов. Нова блокада срещу българския капитан доведе до изваждането му от игрището, а на негово място се появи Николай Учиков. Ас на 19-годишния разпределител на Тренто и Италия Симоне Джианели покачи аванса на тима до 22:17. Успешна атака на Филипо Ланца от зона шест и мрежа на Тедор Тодоров в центъра позволиха на Италия да стигне до 6 поредни геймбола при 24:19 и след успешна атака на Ланца те спечелиха първата част с 25:20.

Втори гейм

Втората част започна с една промяна в нашия състав, като на терена остана Учиков за сметка на Николов. Именно блокада срещу диагонала на аржентинския Сан Хуан обаче даде преднина на гостите за 4:2.  Единична блокада на Зайцев срещу Ники Пенчев покачи на 7:4, а първата техническа пауза дойде при резултат 8:5 след като Хуанторена промуши топката през двойния български блок. България се върна в гейма след блок на Йосифов срещу Хуанторена за 11:0, но веднага след това роденият в Куба посрещач поправи грешката си от преди секунди - 12:10. При следващото разиграване Ники Пенчев изкълчи глезена си в близост до мрежата и на негово място се появи Мирослав Градинаров. Атака в аут на току що влезлия като резерва Градинаров доведе до смяната и на разпределителя Георги Братоев, който бе заменен от Любомир Агонцев. Ас на Хуанторена пък спечели втората техническа пауза за гостите - 16:12. Пайп на кубинеца накара Пламен Константинов да вземе прекъсване, тъй като тимът му вече изоставаше с 5 точки. Нов мощен сервис на Хуанторена не позволи на играчите в червено  да организират атака и българският треньор взе поредна почивка при 18:12. Филипо Ланца атакува успешно през ниския Агонцев за 20:12. До края на гейма гостите нямаха проблем да затворят гейма и след 25:14 поведоха с 2:0.

Трети гейм

За разлика от първите два гейма, в третия равенството се запази до 6:6 преди Италия отново да успее да реализира брейк бол и да поведе с 8:6. Сервис в аут на Италия и блокада за България изравниха резултата. Два аса на Николай Учиков изведоха тима ни напред при 14:12, след което последва и почивка за "скуадра адзура". Добрата игра на "лъвовете" се запази и до втората техническа пауза, при която вече водехме с три точки - 16:13 - след блокада на Алексиев срещу Зайцев. Няколко страхотни атаки на Учиков и още една на Алексиев доведоха до аванс от 4 точки в наша полза при 19:15 и първа почивка за Джанлоренцо Бленгини. Леко разконцентриране стопи аванса ни до 20:18 и първа пауза за Пламен Константинов. Мощна атака на Тодор Алексиев покрай италианската блокада даде първи гейм бол за България в срещата при 24:21, но преднината ни бързо бе смъкната до една точка след добра игра на Зайцев близо до мрежата. Атака по пръстите на италианската блокада от Учиков донесе така важната точка за тима ни, който се върна в срещата - 1:2.

Четвърти гейм

Мрежа на Тодоров в центъра и атака аут на Учиков от зона четири дадоха аванс на Италия още в началото - 2:0. Мощна атака на Алексиев от зона две обаче и аут на Хуанторена от същата зона изравниха резултата при 2:2. Прекрасна тройна българска блокада спря атаката на Ланца от четири, за да може тимът ни да дръпне с две точки при 6:4 и да последва пауза за Италия. "Скуадра адзура" се върна в резултата, но успешна атака на Учиков спечели първата техническа пауза за България - 8:7. До втората техническа пауза обаче България изгуби преднината си от една точка и в крайна сметка изоставаше с 16:12 при едноминутната почивка. Разликата нарастна поради силните пет сервиса, които Зайцев изпълни, от които три бяха директни точки в полето ни. Атака в аут на Зайцев и ас на Йосифов намалиха резултата до 16:18 и накараха Бленгини да посегне към почивките си. Нов ас на българския център доближи сънародниците ни само на точка от гостите, но успешна атака на Хуанторена и блок срещу Алексиев върнаха аванса от три точки на Италия. Нова успешна атака на родения в Куба посрещач доведе нещата до 22:18 и почивка за Константинов. В крайна сметка успешна атака през центъра на Пиано бе последната в мача, която окичи италианците с бронзовите медали.

Двете страни домакин отпаднаха на 1/2-финалите, но по-голямата изненада бе това, че "скуадра адзура" бе елиминирана от тима на Словения след 3:1. В другия мач, който даваше право на битка за златото, "лъвовете" допуснаха обрат от 2:0 до 3:2 срещу силния отбор на Франция.

Евроволей 2015 е към своя край, България направи добро представяне, спечели своята група с три победи от три мача, елиминира Германия на 1/4-финалите и бе на крачка от спора за златото, но претърпя тежко поражение. Сега момчетата на Пламе Константинов ще дадат отново всичко от себе си, като в заключителния си мач ще има нужда от помощта на публиката за последен път и да се окичи с престижните бронзови медали.