Италия и Хърватия размениха по шамар в скандален мач на "Сан Сиро"

Отборите на Италия и Хърватия завършиха наравно 1:1 в голямото дерби от група H от квалификациите за класиране на Евро 2016 във Франция.

Сблъсъкът се изигра на "Стадио Сан Сиро" в Милано, като Антонио Кандрева откри за "адзурите" в самото начало, но малко след това Иван Перишич изравни след груба грешка на Джанлуиджи Буфон.

Най-интересно на "Сан Сиро" обаче стана двадесет минути преди края, когато реферът Бьорн Куйперс прекрати мача за около десетина минути. Причина за това стана поведението на гостуващите фенове, които първо запалиха десетки факли и обсипаха терена с тях, а скоро след това и се сбиха с италианската полиция.

Така и двата тима остават лидери в групата с актив от по 10 точки, но хърватите са първи заради по-добрата си голова разлика. На трето място пък е съставът на Норвегия, който събра 9 пункта след успеха над Азербайджан в Баку. България е на едва четвърто място с 4 точки след шокиращото равенство с Малта на националния стадион "Васил Левски".

Антонио Конте отново заложи на любимото си 3-5-2, като Чиро Имобиле и Симоне Дзадза стартираха в атака за домакините. Клаудио Маркизио, Антонио Кандрева и Даниеле Де Роси получиха доверие в средната линия, а Мануел Паскуал и Матиа Де Шилио бяха поставени на двата фланга. Джорджо Киелини, Андреа Ранокия и Матео Дармиан бяха наредени в отбрана пред вртаря Джанлуиджи Буфон.

Нико Ковач започна срещата във формация 4-2-3-1, като Сърна, Чорлука, Вида и Пранич започнаха в защита пред вратаря Даниел Субашич. Лука Модрич, Марсело Брозович и Иван Ракитич стартираха в средната линия на Хърватия, докато Иван Перишич и Ивица Олич подпомагаха централния нападател Марио Манджукич през двата фланга на атаката.

4124654

Хърватите статираха уверено срещата, като още в 6' Иван Ракитич намери очертанията на вратата, но Буфон успя да отрази. При последвалия корнер се стигна и до сериозна опасност в полза на гостите, като първо Буфон успя да изпревари Перишич в наказателното поле, а секунди по-късно Вида стреля над напречната греда при опита за добавка. В 9' Лука Модрич също изпробва мерника си от средна дистанция, но и този път Буфон не трепна и улови.

„Скуадрата“ отговори подобаващо в 11', когато халфът на домакините Антонио Кандрева успя и да открие резултата в полза на домакините. „Шестицата“ получи подаване от Симоне Дзадза около дъгата на наказателното поле и с кинжален изстрел с десния крак прониза Субашич за 1:0 в полза на Италия.

4124643

Радостта на домакините обаче не трая дълго, защото още в 15' хърватският тим успя да възстанови равенството, не и без съдействието на италианския капитан Джанлуиджи Буфон. Иван Перишич навлезе в пеналтерията на „адзурите“ и стреля с десния крак, а опитният страж на Италия допусна топката да премине под плонжа му, оплитайки се в мрежата за 1:1.

В 28' се стигна до крайно неприятен момент за селекционера на гостите Нико Ковач, тъй като една от големите звезди на Хърватия Лука Модрич получи контузия и трябваше да бъде заменен принудително. Мястото на халфа бе заето от Матео Ковачич, докато Антонио Конте реагира с тактическа промяна и извади Мануел Паскуал за сметка на Роберто Сориано.

4124644

Пет минути по-късно италианският тим отново застраши хърватската врата, но този път изстрелът с глава на Чиро Имобиле бе блокиран от Дарио Сърна.

Втората част на „Сан Сиро“ започна с добра игра на Симоне Дзадза, който напредна с топка в половината на Хърватия и стреля силно, но Субашич плонжира и улови. „Шахматистите“ отговориха чрез Марио Манджукич, но този път Буфон бе на мястото си и не допусна нова грешка. В 62' Ракитич пробва удар от дистанция, но право в ръцете на стража.

В 68' „адзурите“ разиграха една от добрите си атаки от началото на срещата, а Клаудио Маркизио намери с едно докосване резервата Стефан Ел Шаарави. Малкия фараон не се забави и стреля мощно с десния крак, но топката прелетя над напречната греда на вратата.

4124651

Двадесет минути преди края срещата на „Стадио Сан Сиро“ бе прекъсната, след като гостуващите фенове от Хърватия спретнаха истинско пиротехническо шоу с десетки факли, причинявайки и същинска димна завеса над терена. Много от факлите на хърватските ултраси попаднаха и на терена, което и принуди рефера на двубоя да го прекрати за около десетина минути.

Двубоят на „Сан Сиро“ все пак бе подновен успешно, след като и голяма част от хърватските хулигани бяха изведени извън стадиона от карабинерите. Скоро след това Италия можеше да излезе напред в резултата, но Дарио Сърна поправи грешката си и не позволи на Ел Шаарави да отправи удар към вратата.

Четири минути преди края трибуните на „Сан Сиро“ изтръпнаха, защото Хърватия стигна до стопроцентов шанс за отбелязване на победен гол. Иван Ракитич намери Перишич на добра позиция, но за късмет на домакините изстрелът на нападателя премина на сантиметри покрай дясната странична греда.