Историята помни – САЩ на финал при успех над България

снимка: fivb.org

Българският национален отбор по волейбол регистрира две неприятни домакински поражения с 2:3 и 1:3 от САЩ на старта на тазгодишното издание на Световната лига.

Във Варна възпитаниците на Камило Плачи започнаха силно с успех в първите два гейма, след което изпуснаха два мачбола и позволиха на „янките“ да обърнат. Вторият двубой протече също толкова драматично, като решаващ се оказа третият сет, който „лъвовете“ загубиха с 25:27 и след това вкараха само 17 точки в четвъртата част.

Така вече в 13 мача между България и САЩ в Световната лига трикольорите остават с 8 победи, а американците – вече с 5. Любопитното е, че в другите два сезона, в които САЩ е побеждавал българите, е играл финал в турнира.

През 2008-ма силният отбор на „янките“ победиха с 3:1 в груповата фаза и в последствие спечелиха турнира, а малко по-късно и Олимпийските игри в Пекин. През 2012-та двата тима си разменят по един успех в групите, след което САЩ печели с 3:0 във Финалната шестица, играна в зала „Арена Армеец“ в София. „Янките“ губят финала от Полша.

Българският национален отбор има само 1 победа в последните си 6 дебютни мача в Световната лига. За последно „лъвовете“ започнаха ударно турнира през 2013-та, когато надвиха Франция с 3:2.

Благодарение на победата си в тайбрека в първия двубой пък САЩ не допусна шеста поредна загуба в мач на откриването, което щеше да се случи за първи път от 10 години.