Историята помни големите битки на всички 1/4 финалисти в ШЛ

снимка: Guliver/Getty Images

Жребият за ¼ финалите в Шампионската лига бе теглен днес и определи много интересни двойки, които ще спорят за класиране в топ 4.

Повечето фенове определиха двубоя между Байерн (М) и Ювентус за дербито в тези ¼ финали. Също така обаче срещата между ПСЖ и Барселона също предизвиква огромен интерес.

Пари Сен Жермен - Ювентус

ПСЖ и Барселона се срещат два пъти досега в европейските клубни турнири, като и двата пъти мачовете впечатляват зрителите.

През сезон 1994/95 отборът на Барселона заедно с Христо Стоичков се изправя срещу силния ПСЖ с Джордж УЕА, Давид Жинола и бразилеца Раи.

Първата среща приключва при резултат 1:1, а втората върви към продължение преди Гуерин да направи 2:1 в 83-та минута и да класира французите напред.

Вторият голям сблъсък между двата тима е на финала на КНК През 1997 година. Тогава голямата звезда в отбора е Роналдо, който бележи и победния гол от дузпа. Христо Стоичков се появява в игра за последните пет минути от мача.

Реал Мадрид - Галатасарай!

Тези два отбора са играли точно три двубоя помежду си като най-интересното е, че Галатасарай има две победи.

Първо двата тима се срещат във финала за Суперкупата на Европа, където турския тим прави немислимото и с два гола на Жардел взима победата.

Реал Мадрид - Галатасарай 1:2
41' Жардел, 79' Раул, 102' Жардел

След това двата тима се срещат в един от най-интересни ¼ финали през сезон 2000/2001. Тогава Реал Мадрид побеждава с общ резултат 5:3, но първия двубой ще влезе в историята на турския гранд.

На 3 април 2001 година Реал Мадрид защитава европейската си титла срещу носителя на Купата на УЕФА в ¼ финалите на Шампионската лига. Срещата в Истанбул е ръководена от Пиерлуиджи Колина, а Реал Мадрид повежда с 2:0 с голове на Елгера и Макелеле. През второто полувреме обаче турците правят невиждан обрат и стигат до 3:2 с попадения на Давала (47'), Хасан Шаш (65') и Жардел (75').

Две седмици по-късно на реванша обаче Реал постига класически успех с два гола на Раул (15' и 37') и попадение на Иван Елгера (28').

Байерн Мюнхен - Ювентус

Двата отбора са се срещали само шест пъти в Шампионската лига, като сблъсъците им са само груповата фаза на турнира и всичките са от 21-ви век. Най-запомнящ е последният двубой между двата отбора, когато Байерн побеждава Юве с 4:1 насред Торино.

Сезон 2004/2005

Ювентус - Байерн 1:0
75' Павел Недвед

Байерн - Ювентус 0:1
90' Алесандро Дел Пиеро

Сезон 2005/2006

Байерн - Ювентус 2:1
32' Себастиан Дайслер, 38' Мартин де Микелис, 90' Златан Ибрахимович

Ювентус - Байерн 2:1
61' Давид Трезеге, 66' Себастиан Дайслер, 85' Давид Трезеге

Сезон 2009/2010

Байерн - Ювентус 0:0

Ювентус - Байерн 1:4
19' Давид Трезеге, 30' Бут, 52' Олич, 83' Гомес, 90' Тимошчук

Малага и Борусия Дирмтунд досега никога не са се срещали в европейските клубни турнири.