Историята казва: Славия бие Левски за Купата

Славия - Левски е най-старото столично дерби. Съперничеството между двата клуба датира още от 1915. През годините на "Герена" се радват на повече успехи, но в директните сблъсъци за купата от "Овча купел" имат сериозно предимство. Добрата стара Славия побеждава 9 пъти, равенствата са 3, а загубите - 4. До момента Левски губи 3 пъти на финал от този столичен съперник.

През 1943 е първият сблъсък между "бели" и "сини" за Царската купа. По това време тя е обединена с държавното първенство. Столичните тимове се изправят един срещу друг на финала, който се играе в два мача. Славия ликува след минимални успехи с по 1:0.

Шест години по-късно Левски взима реванш на 1/2 финал. Резултатът отново е 1:0, но този път в полза на левскарите.

През 1952 е поредният епизод от столичното дерби за купата. Жребият отрежда Славия - Левски на четвъртфинал. Крайният успех е за "белите" - 2:1.

Най-старата битка за София продължава през 1963. Форматът на турнира предвижда полуфинал в 2 мача (както е в момента). След победа (3:1) и равенство (0:0) - Славия печели място в мача за купата. Година по-късно историята се повтаря. Във фазата на полуфиналите Левски излиза за реванш, но отново отстъпва - 2:2, 1:2. И в двете години "белите" печелят трофея.

Големият спор се пренася през 70-те. Отборът на "сините" от това време включва Георги Аспарухов, Добромир Жечев, Павел Панов, Стефан Аладжов и други легенди. Левски (по това време обединен със Спартак) печели полуфинала срещу Славия (обединена с Локомотив) с 2:0 и се класира на финал, където е надигран ЦСКА "Септемврийско знаме" с 2:1.

Две години по-късно се състои последният сблъсък за Купа на Съветската армия. Фазата е позната - полуфинал. "Бели" и "сини" завършват наравно в турнира (1:1). Славия се класира драматично за финала след изпълнение на дузпи (9:8).

През 1981 се учредява Купа на България. Във финалната групова фаза мачът между Славия и Левски завършва 1:1. Голмайсторите са Чавдар Цветков и Божидар Искренов. Това остава единствената точка на "сините", което ги оставя на последно място. Трети е пловдивския Тракия, втори са "белите", а купата отива на "Армията".

Съперничеството се пренася през 90-те. На четвъртфинал от турнира през 1990 Славия продължава след два мача. Първият е спечелен с 4:1, а на реванша Левски достига до победа с 3:2, която се оказва недостатъчна.

През 1996 се играе скандален финал на "Васил Левски" пред 22 хиляди зрители. Атанас Киров открива резултата в 35-та минута. След редица спорни моменти и съдийски грешки идва 75-та, когато президентът на Левски - Томас Лафчис нахлува на терена и извежда играчите си. "Белите" печелят служебно с 4:0.

Две години по-късно отборите се срещат на осминафинал. Левски спечели първия мач с 2:0, но Славия се вдигна на реванша и продължи напред след успех с 3:0. Това е и последният двубой между съперниците в сблъсък за купата. Днес - точно 20 години по-късно предстои нов епизод от най-старото столично дерби.