Историческо мъчение за Мексико на осминафинали

Мексиканският национален отбор привлече много фенове сред неутралните зрители на Световното първенство 2014 с храбрите си изяви срещу по-амбициозните отбори, но напусна турнира в Бразилия след драматично поражение от Холандия с 1:2 на осминафиналите.

Както е известно, Джовани дос Сантос изведе напред 'ацтеките' в началото на второто полувреме, но Уесли Снайдер изравни в 88-ата минута. В 91-ата пък Ариен Робен бе повален от Рафаел Маркес в наказателното поле и реферът Педро Проенса отсъди дискусионна дузпа, превърната в победен гол от резервата Клас-Ян Хунтелаар.

Мексико е 4-ти във вечната класация по брой участия на световни първенства – 15, но също така е отборът, който най-често е преминавал груповата фаза, без след това да триумфира с титлата (10 пъти). „Ацтеките“ са притежатели на антирекорда за най-много загуби в турнира – вече 25.

4099017

Това е шестото поредно отпадане на Мексико на осминафинали на световни първенства – рекорд в историята на турнира за който и да е от елиминационните кръгове. Негативната поредица на „ацтеките“ започна на шампионата в САЩ през 1994-та, когато българският национален отбор ги елиминира след 1:1 за 120 минути и изпълнение на дузпи.

Последва поражение от Германия през 1998-ма година с 2:1, отново след драматичен обрат. Луис Ернандес – рекордьорът по голове на „ацтеките“ на световни първенства с 4 попадения – откри резултата в 47-ата минута, но Юрген Клинсман в 75-ата и Оливер Бирхоф в 86-ата минута сложиха край на приказката за Мексико.

През 2002-ра мексиканците отстъпват на САЩ с 0:2 (МакБрайд, Донован), а през 2006-та са победени с 2:1 от Аржентина, като отново допускат обрат – Рафаел Маркес открива в 6-ата минута, а Ернан Креспо изравнява в 10-ата. Макси Родригес с красив гол в 8-ата минута на продълженията праща „гаучосите“ напред.

4099018

През 2010-та Мексико отново е елиминиран от Аржентина, този път след поражение с 1:3, но първият гол в мача е скандално известен – Карлос Тевес очевидно е в засада, когато бележи, макар страничният рефер да не вдига флага си.

На стадиона обаче е показано телевизионното повторение, което ясно индикира за шокиращата грешка – главният съдия Роберто Розети няма право да отмени гола на базата на видеоповторение и попадението остава. В последствие Гонсало Игуаин прави 2:0, Тевес се разписва отново, а Хавиер Ернандес бележи почетното попадение за крайното 3:1.