Историческо безсилие в атака за Италия на Световно първенство 2014

Италианският национален отбор се изложи във втория си мач от Група D на Световното първенство 2014 и допусна поражение с 0:1 от приятната изненада на турнира до момента – Коста Рика.

„Лос тикос“ шокираха футболния свят като събраха пълен актив от 6 точки след първите си две срещи и вече си осигуриха участие на осминафиналите, което им се случва за първи път от 1990-та година.

Италия се провали в опита си да разбие защитата на Коста Рика през второто полувреме и за първи път от четвъртфиналите на Мондиал 1998 не успява да вкара гол в мач от световни футболни финали.

През 98-ма „скуадра адзура“ завърши наравно 0:0 с домакините Франция в редовното време и продълженията, като при дузпите „петлите“ спечелиха с 4:3. Не е чудно, че точно Коста Рика успя да се опази от италиански голове на Световното по футбол, защото имат „доста добър“ вратар.

Стражът на испанския Леванте Кейлор Навас направи 160 спасявания през изминалия сезон и няма голкипър в топ 5 първенствата на Европа, който да се е отчел с повече ключови намеси.

Срещу Коста Рика Марио Балотели не можа да се разпише, въпреки двете положения, които се откриха пред него през първото полувреме при резултат 0:0. Супер Марио опита само 12 подавания в мача срещу „лос тикос“ - най-малко от всичките си съотборници на терена, като изнерви феновете с прекалено задържане на топката, което обикновено водеше до отнемане.

Италианците не успяха да пробият в наказателното поле на Коста Рика и поради отличната подредба на защитата на противника – цели 12 пъти играчи на „аздурите“ изпадаха в положение на засада, което е най-много за отбор в един мач от Световното първенство 2014 до момента.

Не проработиха и смените на Чезаре Прандели след почивката – той заложи на Лоренцо Инсине, Алесио Черчи и Антонио Касано. Най-опитният от тримата – Касано – загуби топката цели 16 пъти, което е най-много от всички италиански футболисти, въпреки че престоя на терена само едно полувреме.