Историческа победа на Хамилтън в Русия коронова Мерцедес при конструкторите

Люис Хамилтън донесе титлата при конструкторите във Формула 1 на тима на Мерцедес, след като днес той и съотборникът му Нико Розберг завършиха на първите две места в първото в историята състезание за Голямата награда на Русия на чисто новата писта "Сочи Автодром".

С тази двойна победа германският отбор си осигури титлата при конструкторите три кръга преди края на кампанията. За Мерцедес това е първи подобен трофей в историята на отбора, което го прави още по-специален.

Базираният в Бракло тим събра 565 точки, с което стана недостижим на върха три кръга преди края на шампионата. Втори с 342 точки е Ред Бул, а трети са Уилямс с 216.

Хамилтън пък се утвърди на върха в класирането при пилотите с 291 точки, повеждайки на Розберг със17 (274), а третото място заема пилотът на Ред Бул Даниел Рикардо със 199 т.

Люис Хамилтън беше най-бърз на пистата в Сочи с време 1:31.50.744 час и записа четвърта поредна победа и общо деветата за сезона.

На второ място на 13.657 секунди се нареди Розберг. Трети на 17.425 секунди завърши Валтери Ботас с Уилямс.

След състезанието тримата бяха нахрадени лично от президента на Русия Владимир Путин, който бе дошъл за историческия старт.

4118474

Люис Хамилтън спечели две от трите свободни тренировки, а след това и квалификацията преди днешното състезание, в което единствената му реална конкуренция бе другият болид на Мерцедес, управляван от Нико Розберг.

Германецът дори поведе колоната, след като успя да изпревари съотборника си оше в първия завой, но след това Розберг прекали със спирачките и увреди преддните си гуми, заради което му се наложи да влиза в бокса за смяна още след първата обиколка.

Така Хамилтън излезе начело и не изпусна лидерството си до края на състезанието, за да се поздрави с 9-ата си победа през този сезон.

Успехът в Сочи бе под номер 31 в кариерата на британеца, с което той се изравни със знаменития си сънародник Найджъл Менсъл.

След грешката сина старта Нико Розберг нямаше проблеми да направи победата на Мерцедес в Сочи двойна, а последното място на подиума бе заето от Валтери Ботас (Уилямс).

4118463

Четвърти се вторият Уилямс на Дженсън Бътън, а пето време даде пилотът на Уилямс Кевин Магнусен.

Ферари, които са едва на четвърто място при конструкторите бяха отсрамени с 6-ото място на Фернансо Алонсо, следван от двата Ред Бул-а на Даниел Рикардо и Себастиан Фетел. Кими Райконен (Ферари) се нареди девети, а топ 10 допълни Серхио Перес (Форс Индия).