Испания вече мисли за Евро 2016 (ВИДЕО)

Испанският национален отбор спечели очаквано гостуването си на Македония с 1:0 в среща от осмия кръг на квалификациите за Евро 2016 и не само запази лидерството си в Група С, но и се доближи ключово до участие на Шампионата на Стария континент догодина.

Още в седмата минута „Ла Фурия“ откри резултата на Националния стадион в Скопие, макар и по неочакван начин. Центриране от дясното крило на Хуан Мата се превърна в неразгадаема загадка за вратаря на домакините Томе Пацовски, като топката придоби коварна парабола и след рикошет в гредата се отби от главата на стража и се оплете в мрежата му – 0:1.

В самия край на полувремето пък Даниел Карвахал от почти идентична позиция пробва същото упражнение, но този път кълбото се отби встрани след срещата си със сглобката на гредите.

Испания вече има 21 точки и продължава да води в класирането на Група С, което окупира в предишния си двубой, когато надви с 2:0 Словакия. Словакия имаше шанс да се класира още днес, ако бе надвила Украйна в дербито от групата, но двата тима завършиха 0:0 в среща без никакви чисти положения.

Словаците имат 19 точки на второ място, а Украйна остава трета с 16 и ще се бори за директна промоция в оставащите два кръга до края на квалификациите. Беларус събра 7 пункта на четвъртото място, след като срази с 2:0 Люксембург (4 точки) като домакин. Македония е последен с 3.

Испания е временен лидер в класирането с 18 точки – колкото има и Словакия, която „Ла Фурия“ надви с 2:0 в предишния дуел от пресявките за Евро 2016. Тъй като испанците имат предимство в директните двубои със Словакия (загубиха предишния мач с 1:2), имат предимство и в класирането.

Парадоксално обаче Словакия може да се класира още тази вечер, и то преди Испания да го направи официално, и то независимо дали „Ла Фурия“ ще запази лидерската си позиция. Словакия приема третия Украйна (15 точки) и ако го победи, ще му дръпне с 6 точки и ще има предимство в директните двубои, така че няма да може да бъде изместена от топ 2.

Мачът

В осмата минута Испания изненадващо поведе, и то без още да е отправила реално удари към противниковата врата. След изпълнение на пряк свободен удар отдясно топката бе върната на Хуан Мата, който напредна към пеналтерията и пробва отново да сервира кълбото в наказателното поле. Параболата обаче бе такава, че топката се отби от страничната греда и се оплете в мрежата след неубедителната реакция на вратаря - 0:1.

0-1 Juan Mata Goal UEFA Euro Champ Qualifiers...by diyan-delev

Македонците очаквано не успяваха да отговорят на ранното предизвикателство, но пък в следващите минути и испанците не налагаха някакво убийствено темпо, макар да контролираха топката и по-често да задържаха играта в полето на противника.

След няколко безплодни атаки на "Ла Фурия" по крайно комичен начин в 42-ата минута резултатът можеше да стане 0:2 с идентично изпълнение от десния фланг. Този път Даниел Карвахал бе в позиция да центрира в наказателното поле, но отново прати топката коварно към горния ъгъл на вратата и тя се отби от сглобката.

Най-опасното положение в полза на Македония дойде в 48-ата минута, когато Хасани бе повален пред дъгата на наказателното поле от Серхио Бускетс, който получи жълт картон, но спря опасен пробив на нападателя на домакините. Хасани обаче прати кълбото на около половин метър встрани от вратата от статичното положение.

В 61-ата македонците отново можеха да стигнат до изравнително попадение, когато Пике увисна при едно центриране в наказателно поле и се създаде разбъркване, при което Бускетс с решителна намеса изчисти топката, преди Хасани да нанесе удар от чиста позиция.

В крайна сметка до последния съдийски сигнал инициативата отново бе поета от Испания, които с минимален разход на усилия успяха да удържат аванса си и да окупират още по-сериозно върха в групата.