Хюит се надъхва с Роки Балбоа, Дел Потро оголва бедро, Серина тупка 5 пъти и други звездни навици

галерия:

Любовта на Федерер към цифрата 8, голият Льодра, линията на Шарапова, пуделът на Джокович, трикът на Илие Настасе. Спортни сайтове изровиха цял куп актуални ритуали и суеверия на корта покрай горещите финални драми на Откритото първенство на САЩ. Представяме ви част от тях.

4147832

Независимо че великият Роджър Федерер е роден в Швейцария, а не в Китай, неговите взаимоотношения с цифрата 8 са просто трогателни. Може би, защото Маестрото е роден на осмо число в осмия месец на 1981 г., но в сака му винаги има точно 8 бутилки вода, 8 ракети, а в бокса - точно 8 души. Едната любов към това число обаче не му помогна да спечели осми "Уимбълдън".

4147827

Да се обърне с гръб към мрежата и да хвърли поглед към кордажа на ракетата. После да се обърне с лице към съперника, да приглади косата си и съвсем бавничко да тупне два пъти топката в корта. Това е ритуалът преди всяко подаване на Мария Шарапова. Рускинята е известна и с факта, че никога не настъпва линията - само при разигравания. Подобна приумица тресеше някога и Енен, Макенроу и Хингис.
В последно време Новак Джокович по-рядко тупка топката в корта преди сервис.

"През 2007 г. май поставих рекорд. На мача за купа "Дейвис" срещу Австралия тупнах 40 пъти топката, преди да изпълня сервис спомня си Новак. Друго суеверие на сърбина: никога на турнир не взима душове в една и съща кабина, а на "Уимбълдън" винаги взима със себе си домашния любимец, пудела Пиер. Ноле смята, че песът наистина му носи късмет.

4147829

При първото си подаване Серина Уилямс тупка 5 пъти топката, а при втория - както Шарапова. Освен това преди мач тя не само връзва по особен начин обувките си, но обува едни и същи чорапи (прани, естествено). "Неправилно си вързах обувките, не тупнах пет пъти, не си донесох на корта тапите за уши под душа. Нямах и резервна рокля. Знаех, че това е съдба" - призна веднъж Серина след загубата на "Ролан Гарос". Също така, известно е, че при преходите винаги обхожда мрежата от далечната за съдиите страна. 

4147828

Миналата година журналисти от "Ю Ес Тудей" преброиха всички суеверия на Рафаел Надал и се спряха на цифрата 19. Най-известното от тях е поставянето на бутилките с лице към корта, заради което го задяват дори момчетата, които подават топките. Освен това испанецът неизменно пристъпва линията само с десния крак, при смяна на страните изчаква, докато мине съперникът, след всяко разиграване се изтрива с кърпата и пр.

4147830

В зората на кариерата си канадецът Милош Раонич всяка вечер преди мач изяждал по един огромен стек. Смятал, че това му придава допълнителни сили. Когато Милош достигнал сериозно ниво, диетологът му препоръчал да не плюска повече.

Хърватският играч Марин Чилич и треньорът му Горан Иванишевич не си бръснат брадите, за да не повлияят на резултата от мача. Докато преди сервис Маркос Багдатис или Джон Иснър прекарват топката между краката си, Хуан Мартин Дел Потро запретва левия си крачол почти до бедрото. Лейтън Хюит пък преди всеки мач слуша химна на боксьорите Eye of the Tiger, саундтрак от филма "Роки". Според австралиеца песента повишавала адреналина в кръвта му. 

Много често преди посрещане на сервис Светлана Кузнецова прави завъртане на 360 градуса. Трудно е да се разбере каква полза й носи това, но рускинята продължава да го прави.
Гарбине Мугуруса, финалистка на последния "Уимбълдън", през целия турнир се придържаше към един стереотип: ставаше от леглото с определен крак, по едно и също време си миеше зъбите и вечеряше на едно и също място. Как ли са се шокирали родителите й, които не проявяват склонност към суеверията на Гарбине, когато тя им забранила да дойдат за финала от Барселона, тъй като не обичала да променя дневното си разписание. Впрочем и това не й помогна.

Подобни приумици споделя и Кей Нишикори, който през целия турнир не звъни на родителите си и им забранява да идват.

Стремително прогресиращият американец Джак Сок също си има странности - той изисква всеки от момчетата на корта да му дават по три топки. "Когато на един турнир това мое искане бе игнорирано, нещата веднага се влошиха и аз загубих", признава Сок.

Много звездни тенисисти на големи турнири имат персонални шкафчета, които уж им носели късмет. Преди няколко години в едно от тези шкафчета на турнира в Маями хърватинът Иван Любичич открил известния веселяк Микаел Льодра. При това французинът бил съвършено гол. "В последно време ти толкова много печелиш, че реших да се позаредя с твоята енергия", обяснил Лодра.

Доминика Цибулкова винаги се радва след възгласа на съдията "Нови топки, моля". По-рано се смяташе, че Доминика целува топките, но тя призна, че само ги помирисвала за късмет.

Суперзвездите от близкото минало също имали своите непоклатими навици. През 1999 г. Андре Агаси забравил да си облече бельо в първия кръг на "Ролан Гарос" и въпреки това спечелил мача. Андре спазил ритуала и в другите срещи, с което спечелил турнира и събрал кариерен "Голям шлем".

4147831

През 2001 г. халюцинации преследвали и хърватина Горан Иванишевич по време на триумфалния за него "Уимбълдън". Сутрин редовно гледал детски тв сериал и вечерял на определен стол в ресторанта, при което неизменно си поръчвал рибешка чорба, агнешко с картофи и шоколадов сладолед. Освен това паркирал колата на едно и също място, миел се под един и същ душ, а на финала срещу Рафтър помолил момчетата да му връщат само топките, с които е спечелил точки. В наше време най-известният играч, който настоява само за печеливши топки, е Ришар Гаске.

След като през 1976 г. Бьорн Борг спечели първия си "Уимбълдън", той редовно спазваше рецептата на победата. Носеше една и съща риза Row, пускаше си брада по време на турнирите и отсядаше в една и съща стая в хотела. Суеверието се предало и на майка му. През 1979 г. по време на мач тя си изплюла дъвката, след което синът й изведнъж започнал да губи. Наложило се мама да вдигне дъвката от земята след което синът й отново започнал да печели.

Линдзи Дейвънпорт пък вдигала трофея над главата си само на турнир от "Големия шлем". В другите случаи държала купата на нивото на гърдите.

Ако знаеш какви суеверия измъчват съперника ти, защо да не се възползваш? През 1977 г. на четвъртфинала на турнира по двойки "Ролан Гарос" румънската звезда Илие Настасе и неговият партньор, австралиецът Боб Хюит, трябвало да играят с италианците Адриано Паната и Паоло Бертолучи, смятани за фаворити. Тогава Настасе се решил на хитрост.

"Няколко дни преди мача всички отидохме да вечеряме в един ресторант. Направи ми впечатление, че италианците забелязаха черна котка наоколо и потърсиха друго заведение - спомня си Илие. - В деня на мача дадох на един от подавачите 500 франка, за да ми намери черна котка. Момчето не успя да се справи първия път, затова му дадох още 500 франка и сделката стана. След загряването преди срещата казах на съдиите, че трябва да си сменя ракетата, и се отправих към чантата. Отворих ципа и котката скочи на корта. Изплашеното животинче се стрелна право към Паната!". Вбесените италианци проклинали румънеца до седмото небе, но целта била постигната - Настасе и Хюит с лекота се справили с фаворитите. Е, после Настасе получил забрана да играе повече на централния корт на "Ролан Гарос".

"7 дни спорт"